Инж. Драганов, какво е усещането да държите в ръце статуетката "Рибарят и златната рибка"?
Вълнуващо е. Приемам я като признание за целия екипа на "Елаците-Мед" и "Геотехмин". Винаги казвам, че сам човек в нашия бранш трудно би постигнал сериозни успехи.
Какви постижения доведоха до това отличие?
Чрез големи инвестиции "Елаците-Мед" успява да се развива устойчиво, въпреки непрекъснато понижаващото се съдържание на металите в рудата, която добиваме, и да бъде от водещите дружества в минната индустрия в страната. Имаме коректно отношение към държавните институции, нормативната уредба, местните общности и работниците и служителите в дружеството. С развитието на дейността ни гарантираме поминъка на хората на територията на общините, където осъществяваме дейността си. За нас е много важно хората да имат работа за дълъг период от време. Обърнете внимание, че в България, където работят големи минни компании, общините са с добре уредена инфраструктура. Доволни сме, че осигуряваме работа на над 2 000 човека.
Пред какви предизвикателства бяхте изправени през 2023 г.?
Несигурността, породена от войната в Украйна по отношение на доставки на резервни части и консумативи. Това ни принуди да увеличим складовите наличности, като по този начин "замразихме пари". Но така гарантираме непрекъсваемост на работния процес.
Природните ресурси са изчерпаеми и за да си осигурите непрекъсваемост на бизнеса, какво е нужно да се случи?
Има необходимост процедурите да бъдат облекчени както за търсене и проучване, така и за предоставяне на концесии. Също така е нужно да се ускорят и процедурите за придобиване на правата върху земите, на които осъществяват дейността си минните дружества. Тези процедури траят дълго, а конюнктурата през това време се променя.
Ако за миг си представим, че "Елаците-Мед" вече не е в региона, какъв ще е там животът?
Ще е по-труден. Много хора ще са без работа и ще потърсят препитание на други места, дори извън България.
Защо е важно вашата компания и другите добивни компании в страната да продължават да работят със същия темп?
Минната индустрия създава 3-4% от БВП, добиваме критично важни и стратегически суровини, необходими за енергийния преход на ЕС. Затова е важно и административните процедури да бъдат облекчени, което не означава, че искаме преференциални условия. Инвестираме много средства в подобряване състоянието на околната среда.
Добър партньор ли е за вас държавата?
Да, с държавните институции работим коректно. Има диалог, потвърждавам това и като председател на УС на Българската минно-геоложка камара. Проблемът е, когато няма постоянно правителство. Тогава управляващите нямат дългосрочна перспектива пред себе си и това се отразява на темпа, с който работи администрацията.
Започнали сте от работник в "Елаците-Мед". Как стигнахте до върха?
С постоянство и преодоляване на трудностите по пътя. Когато завърших висшето си образование, имаше места само за работници. Започнах като такъв и преминах по цялата стълбица на професионалната си кариера.
С какво този бранш ви спечели?
Още като ученик геологията и проучването на полезни изкопаеми ми се стори привлекателно. Имах шанс да работя в различни части на света и съм доволен от това, въпреки че работата на минните специалисти често е в по-отдалечени места. Но това има своя чар. В много от тези предприятия условията на работа се променят, трудът става все по-лек и по-безопасен, благодарение на новите технологии. Минните машини вече стават управляеми и от дистанция.
Ще споделите ли една ваша професионална мечта?
България трябва да има Национална геоложка служба. Мисля, че вече има разбиране сред управляващите. Такава практика имаше в миналото, има я и сега в страни от ЕС.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини