Китайските учени продължават да се възползват от предимствата на пионерството, съобщавайки за нови открития, направени при изучаване на пробите от лунна почва от далечната страна на сателита. Първите в света проби от страната на Луната, скрита от земния наблюдател, бяха доставени на Земята от китайската сонда Chang'e-6 през юни 2024 г. Първите изследвания показаха разлики в състава на скалите от всяка друга страна на сателита, но бяха открити и общи характеристики, както се вижда от новата работа на китайците.
Анализ чрез дистанционно наблюдение на повърхността на Луната от другата ѝ страна накара учените да смятат, че вулканичната дейност там е спряла доста отдавна - преди около 4 милиарда години. По-млади следи от вулканична дейност, датиращи от преди 2 милиарда години, бяха открити от видимата страна на спътника. Доказателство за това са почвени проби, доставени на Земята от съветски, американски и наскоро китайски мисии.
Релефът и геологията на видимата и далечната страна на Луната имат значителни разлики и учените се опитват да разберат причините за това явление. Предполага се, че разликите може да са свързани с динамиката на вулканичната активност. Вулканите от обратната страна на Луната са изчезнали няколко милиарда години по-рано, отколкото от видимата страна, което вероятно се е отразило на състава на скалите и геологията на повърхността.
Сондата на мисията Chang'e 6 взе проби от почвата от кратера Аполо в басейна на Южния полюс-Ейткен. Радиометричното датиране на изотопния разпад в базалтите показа, че вулканичната активност на мястото на кацане е спряла само преди 2.8 милиарда години, което е изненадващо откритие за изследователите. Това предполага, че вулканичната активност от двете страни на Луната е продължила приблизително еднакво време и досегашните тези не могат да обяснят разликите в тяхната геология. Изследването на пробите обаче току-що е започнало и основните открития тепърва предстоят.
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини