Фракцията на почетния председател Ахмед Доган в ДПС ще поиска отмяна на решението на служебното правителство да предостави нова сграда на другата фракция в партията – тази на единия ѝ съпредседател Делян Пеевски.
Това каза другият съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров пред БНР в неделя. Чакъров е на страната на Доган в конфликта между почетния лидер и Пеевски, който през последните месеци доведе до разцепление в партията на две крила – ДПС-Доган и ДПС-Пеевски.
Изказването на Чакъров идва няколко дни след като в петък стана ясно, че служебният кабинет начело с Димитър Главчев отнема сграда на ул. „Врабча“ 23 от три държавни институции. Официалното обяснение е, че те вече нямат нужда от нея, но истинската причина е, че правителството я предоставя за централа на ДПС – Ново начало на Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
Още от 90-те години на миналия век ДПС използва за партийна централа друга сграда в София, която се намира на бул. „Александър Стамболийски“.
Сега обаче правителството предоставя на партията сградата на ул. „Врабча“. Това се вижда от решение на Министерския съвет, с което Свободна Европа разполага. В него обаче не се казва какво ще стане с досегашната сграда на ДПС.
„Няма да позволим да отнемат централата на ДПС на бул. „Александър Стамболийски“ 45А. Ние над 30 години сме в тази сграда“, каза Чакъров в неделя и добави, че още на следващия ден ще поиска отмяна на решението на служебния кабинет.
На последните избори в края на октомври двете крила на ДПС се явиха поотделно. Фракцията на Пеевски се яви като ДПС – Ново начало и спечели 30 депутатски места, а тази на Доган участва във вота като Алианс за права и свободи (АПС) и влезе в новия парламент с 19 депутати. Самата партия ДПС обаче участваше само в една от двете коалиции – тази на Пеевски, след решение на съда в негова полза.
ДПС има двама съпредседатели – Пеевски и Чакъров. В регистъра на политическите партии е записано, че те имат право да представляват партията ДПС „заедно и поотделно“. Двамата бяха избрани на национална конференция на ДПС през февруари по предложение на Доган. Той е основател и лидер на ДПС между 1990 и 2013 г., след което става пожизнен почетен председател.
Конфликтът между него и Пеевски стана публично видим малко след предишните избори на 9 юни, когато Пеевски започна да отстранява близки до Доган политици. Напрежението ескалира при гласуването на предложен от ГЕРБ кабинет през юли. Тогава депутатите на ДПС се разделиха на два лагера. Тези на страната на Пеевски подкрепиха проектокабинета на ГЕРБ, а лоялните на Доган гласуваха против.
В момента двете крила в ДПС водят битка за контрола над партията.
Между „Врабча“ и „Александър Стамболийски“
В сградата на ул. „Врабча“ до петък се помещаваха три институции – данъчните дирекции „Надзор над хазарта“ и „Държавни вземания“, Агенцията за публични предприятия и контрол и Българската агенция за инвестиции. Те получиха срок от 48 часа да изнесат всичко от сградата.
Тогава Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) разпространи прессъобщение, според което трите институции са го уведомили, че повече нямат нужда от сградата. Затова министерството е задействало процедурата по предоставянето ѝ на ДПС – Ново начало.
По закон всяка партия, която има парламентарна група или достатъчно депутати за такава, има право на предоставен от държавата или общината офис. Към момента обаче новото Народно събрание още не може да започне работа, защото не събира мнозинство, за да си избере председател. Така в парламента все още няма официално съставени парламентарни групи.
„Още в понеделник ще направим искане за отмяна на този незаконен акт, особено без да са конституирани парламентарните групи в 51-вото Народно събрание и без решение на ръководството на ДПС, да се предоставя нова сграда на партията“, каза Чакъров.
Междувременно депутатът от ДПС-Пеевски Байрам Байрам каза в неделя пред БНТ, че фракцията на Пеевски е готова да се пренесе в новата сграда.
„Има си подадено заявление от наша страна. Искахме партийна централа и такъв ни е късметът“, каза Байрам.
Сградата на ул. „Врабча“ е и бивша централа на НДСВ – партията на Симеон Сакскобургготски, в която Пеевски прави първите си стъпки в политиката.
Спорът кой кого е изключил
Изказването на Чакъров дойде и ден след като в събота Пеевски се самопровъзгласи за едноличен лидер на ДПС и каза, че Чакъров е изключен от партията. Чакъров нарече това „театрална постановка“ и каза, че не приема изключването си за легитимно.
От неговите думи стана ясно, че Пеевски и приближените му са изключили от ДПС и самия Доган, както и други представители на крилото на почетния председател. От ДПС-Доган обаче не признават това. Те се определят като автентичното ДПС и казват, че Пеевски е откраднал марката на партията.
Преди няколко месеца крилото на Доган в ДПС всъщност изключи Пеевски и негови приближени от партията. Съдът обаче още не се е произнесъл дали решението за това изключване е легитимно.
Така Пеевски и Чакъров влязоха в спор по въпроса кой кого е изключил от партията, без да има признато за легитимно решение в полза на която и да е от двете страни.
Кой държи парите
В неделя Чакъров повдигна и друг въпрос, свързан с разделението в ДПС. Той каза, че от няколко месеца ДПС-Доган не получава партийна субсидия от държавата, и добави, че по този въпрос ще се обърне официално към Главчев и служебния министър на правосъдието.
По думите на Чакъров той е подписвал финансовите документи на ДПС заради санкциите за корупция по глобалния закон „Магнитски“, наложени на другия съпредседател Пеевски.
Чакъров заподозря „зависимост“ на служебния кабинет от Пеевски като причина ДПС-Доган да не получава партийната субсидия на ДПС. Още през лятото служебното правителство беше критикувано, че работи в интерес на Пеевски. Един от поводите беше, че Главчев смени двама областни управители с приближени на лидера на ДПС – Ново начало.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини