Европейската централна банка обяви тази седмица, че на 1 ноември официално ще предприема следващата стъпка по пътя към въвеждането на цифрова версия на еврото. Новината е добър повод да погледнем към валутната алтернатива и да си зададем няколко въпроса, включително какво представлява то, какви биха били ползите от него, но и нуждаем ли се всъщност от такова?
Последните новини от ЕЦБ
Управителният съвет на ЕЦБ заяви, че на 1 ноември ще започне двугодишна "подготвителна фаза" за цифровото евро, за да финализира правилата и да избере партньорите си от частния сектор. На този етап предстоят тестове и експерименти, тъй като ползите или рисковете, свързани с общата цифрова валута, все още не са изяснени.
Окончателното решение за въвеждането на цифровата валута все още предстои да бъде взето. Пристъпването към новата фаза не значи само по себе си, че проектът ще бъде одобрен.
Какво ще представлява цифровото евро?
Накратко: Цифровото евро ще представлява електронна версия на евробанкнотите и монетите. Ще има абсолютно същата стойност като тях и ще се използва по същите начини като електронно платежно средство за покупка на стоки и услуги.
То би дало на хората възможността да използват парите на централната банка в цифров формат, допълвайки банкнотите и монетите. С него човек ще може да използва QR код, за да извърши плащане от защитено приложение на телефона си, като ще може да прави такива дори и без интернет връзка.
Целта е да се предложи на потребителите алтернативна възможност за плащане в цяла Европа.
Трябва да подготвим валутата си за бъдещето", заяви председателят на ЕЦБ Кристин Лагард, като добави, че цифровото евро ще "съществува заедно с физическите пари" и няма да позволи никой да бъде пренебрегнат.
Разликата с криптовалутите
За цифрово евро се заговори преди няколко години, като няма как да не се отбележи, че това съвпадна резкия скок в интерес към цифровите валути.
За разлика от биткойна обаче, който е децентрализиран, цифровото евро ще бъде валута на централната банка (CBDC). В този ред на мисли цифровото евро има за цел да противодейства на нарастващата конкуренция на такъв тип инструменти.
Освен това то няма да представлява инвестиционен обект, какъвто са криптовалутите, подчерта членът на борда на Централната банка на Финландия Туомас Валимаки, цитиран от Reuters.
Разумно е да се подчертае, че дигиталното евро е проектирано като метод на плащане, а не като инвестиционен обект", каза Валимаки.
Предимствата и недостатъци
Централната банка започна да проучва възможността за въвеждане на цифрово евро през октомври 2021 г., като тогава не успя категорично да защити необходимостта от него. Според критиците
Поддръжниците на проекта твърдят, че той ще модернизира европейските разплащания, като предостави на хората електронна алтернатива на парите в брой, която е безрискова и общоприета. Според ЕЦБ новият тип инструмент ще създаде конкуренция в сегмента, доминиран от американските компании за кредитни карти, базирани на Visa и Mastercard.
Изтъква се също, че въвеждането на цифровото евро може да улесни масовото изтегляне на средства от търговските банки по време на криза. И да гарантира, че в бъдеще транзакциите няма да са концентрирани изцяло в полето на частния сектор с оглед на задълбочаващия се спад на парите в брой.
Затова винаги ревнувала от доминиращата позиция на долара в международната финансова система Европа е нетърпелива да намери нови начини за насърчаване на тежестта на еврото в световен мащаб.
Повече от 100 централни банки по света, включително в Китай и Япония, проучват или се подготвят да въведат цифрови валути с нарастването на електронните плащания. Федералният резерв на САЩ, Английската централна банка и Банката на Канада са сред тези, които се отнасят по-предпазливо към проекта за цифрова валута.
Сред много потребители, финансисти и политици обаче се надигнаха въпросите какво точно се цели с проекта за цифрово евро и дали потенциалните рискове надвишават ползите.
Тези въпроси само се засилват, тъй като непосредствената заплаха от криптовалутите избледня заедно със спада на стойността на биткойна и други конкурентни форми на пари. За създателите на политики е трудно да обяснят тънкостите на валутите на централните банки: много хора смятат, че вече на практика използват цифрови пари, когато използват своята безконтактна разплащателна карта или приложение за мобилно банкиране, а не пари в брой.
Някои европейски политици се опасяват, че неуспехът да се представят ясни аргументи в полза на цифровото евро ще подкопае проекта още преди да се е родил че той ще започне да се разглежда като решение, което не знае точно какъв проблем решава.
"Каква е убедителната причина за извършването на тази реформа? Това е големият въпрос без отговор", казва Игнацио Анджелони, бивш служител на ЕЦБ, който сега е професор на непълно работно време в Европейския университетски институт във Флоренция, пред Financial Times по-рано тази година.
Не виждам някакви големи неуспехи на пазара, които да изискват публичният сектор да се намеси и да осигури цифрово евро."
Догадките се задълбочават още повече сред по-мнимите и още повече сред евроскептиците. Някои се опасяват, че държавите ще използват цифровата валута, за да следят и контролират разходите им, а други заподозряха заговор за замяна на парите в брой. Така нероденият все още проект успя да изкара по улиците на Амстердам по-рано тази година над 1000 демонстранти. Вилем Енгел, организатор на събитието, който бе водач на нидерландската опозиция срещу ваксините срещу COVID-19, вдигна тълпата с призива си да "избягва компаниите, които не приемат пари в брой".
Как стоят нещата с кеша?
Хората вече не използват толкова много пари в брой, колкото преди, а COVID-19 наистина ускори тази тенденция. Делът на безкешовите транзакции расте експоненциално, както се вижда и от графиката по-долу, изготвена от Statista.
<br />Find more statistics at Statista
Кредитните и дебитните карти, директните дебити и кредитните преводи остават най-популярните методи за електронни плащания. Съществуват обаче и други видове мобилни плащания, като например електронни портфейли, въпреки че те до голяма степен зависят от съществуващите методи.
На този фон централните банки се опасяват, че цифровизацията на плащанията може да откъсне котвата, която парите в брой носят на техните финансови системи. Цифровият еквивалент на парите в брой би спомогнал за поддържане на суверенитета и стабилността на тази система.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини