Някои шофьори, опитвайки се да разберат нискотемпературните характеристики на моторните масла, обръщат внимание на индикатора за температура на втвърдяване и го използват, за да изберат масло за зимна работа на автомобила си. В тази статия ще разгледаме защо този подход не винаги е правилен.
Вече е средата на есента и с наближаването на зимата все повече се обръща внимание на нискотемпературните характеристики на моторните масла. Това е особено вярно, тъй като е известно, че около 70% от износването на двигателя се случва при студен старт, а когато температурата спадне, този аспект става още по-актуален.
На пръв поглед изборът на масло според класа на вискозитет SAE може да даде обща представа, но по-подробен подход ви позволява да направите оптималния избор. Подобно на стандартите ACEA и API, както и допустимите отклонения на производителите на автомобили, класификацията SAE определя само обща рамка.
А сега да преминем към техническите подробности. За масло с вискозитет SAE 5W, например, при температура -30°C, вискозитетът не трябва да надвишава 6600 mPa.s, а при -35°C - 60000 mPa.s, за да се осигури нормална изпомпваемост и надеждно стартиране на двигателя. Реалният вискозитет на всяко масло е посочен от производителя в техническата документация, където можете да намерите стойности за различни температури, като 30°C, 40°C, 100°C и 150°C.
Нискотемпературните свойства на маслото често се определят не от конкретен вискозитет, а например от температурата на втвърдяване. Тази стойност показва температурата, при която маслото губи способността си да тече. Точните данни за точката на замръзване също са посочени в техническите характеристики на конкретен продукт и помагат за сравняване на масла от един и същи вискозитетен клас според SAE, оценявайки тяхното поведение при ниски температури.
Факт е, че температурата на втвърдяване далеч не е единственият индикатор, който отразява експлоатационните характеристики на маслото при ниски температури. Първо, температурата на втвърдяване не е температурата на въртене (става въпрос за коляновия вал на двигателя). Да, има и такъв индикатор. Температурата на превъртане обикновено се измерва съгласно стандартите ASTM и варира в зависимост от вида и състава на маслото, особено от неговия вискозитет и пакета добавки, използвани във формулата.
Този параметър често се бърка с точката на течливост, но те са различни: точката на течливост показва температурата, при която маслото спира да тече и става твърдо, докато температурата на завъртане е точно прага, при който маслото все още ще поддържа двигателя да работи оптимално. Обикновено температурата на завъртане е по-ниска от температурата на втвърдяване на моторното масло. Това е така, защото точката на течливост определя точката, в която маслото губи своята течливост и се превръща в твърда фаза, докато температурата на завъртане представлява по-висок температурен праг, при който маслото е все още достатъчно пластично, за да завърти двигателя.
Точката на течливост е индикация за минималната температура, при която маслото може да тече, докато температурата на въртене е по-функционална за стартиране на двигателя и отразява граничните условия за стартиране.
Второ, дори тези две стойности на точка на течливост за маслата, които разглеждаме, са далеч от това, с което трябва да се справим. Ето защо си струва да обърнете внимание на редица други индикатори, които няма да намерите на тубата с масло. Това е плътността на маслото при 15°C, както и вискозитета при 40°C. Дори ако това не са минусови температури, те отразяват поведението на вискозитетните характеристики на маслото при промяна на температурата, което е важно, при температури, далеч от работните.
Как така, ще попитате пак? Защо едно масло е по-течно при средни температури, но в същото време има по-ниска точка на замръзване? И тук е отговорът на основния въпрос - индексът на вискозитет. Този индикатор на моторното масло характеризира колко маслото променя своята течливост при различни температури. Маслата с висок индекс на вискозитет остават по-стабилни при температурни промени, което осигурява по-добри свойства при ниски температури.
Именно този показател може да се счита за един от най-важните при определяне на вискозитетно-температурните характеристики на моторното масло, тъй като при изключително ниски температури (като -40 ° C и по-ниски) по-високият индекс на вискозитет на маслото му позволява да се поддържа по-добре течливост и намалява вероятността от трудно въртене на коляновия вал.
Високият индекс на вискозитет се постига благодарение на използването на по-висококачествени базови масла и пакети от добавки. Например често се използват PAO синтетични основи, добавяне на естери и др. Това е индексът на вискозитет, който отразява колко "гъвкаво" е моторното масло по отношение на температурните условия. Тоест достатъчно вискозен за оптимална защита при високи температури и в същото време достатъчно течен при отрицателни температури. Или с други думи, до каква степен маслото е в състояние да поддържа вискозитетно-температурните характеристики в границите на зададените от инженерите стойности, независимо от температурите.
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини