Имаме всички елементи, за да се развива успешно екосистемата на бизнеса, който тръгва от нулата стартъпи, финансиращи организации, образователни институции. Постепенно общността изгражда своя култура на взаимоотношения.
Между фондовете в България има партньорство, а не конкуренция. Много ментори, готови да съветват дори безвъзмездно, са на линия. Фондовете и компаниите дават знак, че посоката е зададена правилно и развитието уверено продължава.
Качество
На фона на доскорошния оптимизъм сега е по-трудна фаза за стартиращия бизнес, но българските фондове стават предпочитан партньор на доста от компаниите в цяла Европа. И то не само защото има наличие на пари, но и защото има наличие и на високо качество. Затова доста добри компании получават финансиране и стават част от стартъп системата, уверяват хора, станали важен фактор за тази система. Местните фондове освен финансиране предлагат и активна работа с компаниите, което осигурява стойност за тяхното развитие. Тази иновационна екосистема е добра не само за Балканите, но тя е създала свой отличителен образ в Централна и Източна Европа.
Партньори
Представители на бизнеса с опит на големи пазари признават, че в България години наред вървеше вълна на copy-paste решения, които се възприемат от Запада и идват с 1 до 3 години закъснение. Но се появиха фондове и компании, които започнаха да развиват решения на глобален план, конкуриращи се не само в локален мащаб. Все повече стават серийните предприемачи, научили много уроци и успели в следващите си стъпки. "За десет години постигнахме много като общност и заради това, че работим като партньори, а не като конкуренти в култура на взаимопомощ. Гледайки дългосрочните цели и предизвикателствата, успяхме да построим най-добрата финансираща система на Балканите", казваВасил Терзиев, управляващ партньор в Eleven Ventures. А Елина Халачева, управляващ партньор в BrightCap Ventures, обяснява: "Нашата цел е не само да експортваме компании, но и да гиимпортваме. Търсим основатели, базирани в страни с големи клиенти, и им помагаме да стъпят на местна почва. Инвестираме с международнифондове в САЩ и Европа". По нейни думи в последната година се е променила нагласата на инвеститорите, на индустрията се гледа като по-рисков клас, което в момента създаваи възможности за добри сделки.
Разклащане
Пандемията, инфлацията, повишаващите се лихви, но и колапсът на фокусирания върху стартъпи кредитор SVB Financial Group всичко това доведе до редица проблеми, до разклащане на доверието, до съмнения в реалната стойност на компаниите, но и до недостиг на работна ръка. Светът се дигитализира и роботизира, много дейности се извършват от разстояние и това дава възможност за ускореното развитието на няколко сектора, а други, които преди това бяха надценени, се върнаха към реалните си пазарни стойности. Това "необходимо зло" се оказа своеобразен рестарт на стартъп системата. "През 2020 и 2021 г. инвестирането беше ненормално и емоционално, сега има завръщане към историческите стойности как се оценява една компания. Но остава валидно златното правило, че добрите компании и преди, и сега, се справят успешно. Лошото време е трудно за всички и който се научи да е дисциплиниран, ще успее и в добри, но и в лоши години. В най-трудните времена се създава най-устойчивия бизнес", е гледната точка на Момчил Василев, изпълнителен директор на Endeavor за България.
Заедно
Хора, израснали в бизнеса със създаването и укрепването на тази благоприятстваща среда, твърдят, че всички са продукт на една обща система предприемачи, компании, фондове, подкрепящи организации, инвеститори. Те взаимно трябва да си помагат, тъй като заедно градят култура и отношения. Доброто взаимодействие е важно, както е важно най-младите да бъдат вдъхновявани, че предприемачеството си заслужава да му се отдадеш, че в него няма да си напълно сам, а и екосистемата ще те подкрепя.
Ускорител
Инвеститорите не се чувстват окуражавани чрез данъчни отстъпки да правят повече и повече в страната си. Държавата продължава да абдикира от създаването на стимули, които да насърчават и да ускоряват инвестициите и бизнес развитието. Нещата стават бавно, което показва, че трябват мерки, които да допринесат те да се забързат. Административната среда трябва да е подкрепяща, казват предприемачи. Вече не работи мантрата "По-важно е държавата да не ни пречи, отколкото да ни помага". За да се запазва стойността на бизнеса и той да остава тук и да привлича външни играчи, трябва да има регионални фондове, които да подкрепят развитието. Освен това трябва да се създава и определена инфраструктура, която да е трамплин в растежа пазари, финансиращи организации и места, за да може да стигнат до правилните инвеститори, партньори, потребители. "Да окуражаваме успелите да инвестират своя успех, да са по-щедри и да споделят финансовите си постижения със служителите, за да се раждат следващите генерации предприемачи", посочва Васил Терзиев.
Ефективност
Момчил Василев напомня, че Endeavor България е част от глобална система с големи възможности, която обаче остава здраво стъпила на земята: ,,Минаваме през поредния цикъл, който помага да се преодолеят алогичните нива на пазарна оценка. Продължаваме да търсим предприемачи и компании с устойчив бизнес модел, който подлежи на мащабиране, компании, които имат ясна представа за пътя си на развитие. Нашите предприемачи не бяха заразени от вируса на свръхоптимизма. Те са свикнали да са ефективни с ресурса, с който разполагат. Във времена като тези, когато капиталът става трудно достъпен или свършва изведнъж, тези, които имат по-разумен подход, иматдоста по-големи шансове за развитие". Според него тайната на прогреса е инвестирането в екосистемата и в онези, които в бъдещето ще я населяват.
Текстът е част от бр. 115 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини