Администрацията на Байдън е готова да увеличи натиска върху западните търговски къщи, застрахователите и собствениците на танкери, за да им напомни да спазват горната граница на цените на руския петрол, фиксирана от Г-7. В момента суровият нефт се търгува над това ниво, казаха източници и експерти на Reuters.
Подходът отразява желанието на Вашингтон да насърчи купувачите да се придържат към горната граница от 60 долара за барел, наложена миналия декември на износа на руски суров петрол по море от Г-7, Европейския съюз и Австралия като санкция заради войната на Русия срещу Украйна.
Очаква се администрацията да използва "меки" тактики, вместо широко разпространени заплахи за строги действия срещу потенциалните нарушители, тъй като това може да разтърси енергийните пазари.
Първоначалната склонност на Министерството на финансите е да бъде мека към тях, да не се стоварва като чук върху танкерите и собствениците на танкери, да прилага, но да прилага тихо с писма и телефонни обаждания", каза източник, запознат с начина на мислене на администрацията по въпроса.
Американски служители вероятно ще засилят комуникацията с търговските къщи, собственици на танкери, застрахователи и други, като им напомнят, че ако се използват западни морски услуги, трябва да се пазят атестации, показващи, че руският петрол е купуван под 60 долара.
Източник от администрацията на Байдън е казал, че подобни разговори с доставчиците на услуги относно техните изисквания са били постоянни по време на прилагането на ограниченията.
Вече сме водили подобни разговори и те ще продължат", каза източникът.
Таванът на цените забранява на западните компании да предоставят услуги като транспорт, застраховка и финансиране за петрола, продаван над определената сума.
Според данни на Reuters руският суров петрол Уралс се търгува на или над тавана вече близо две седмици. Министерството на финансите използва средна месечна стойност на цените, за да изчисли колко струва Уралс, което означава, че може да мине известно време преди цената на руския петрол да може да се счита за надвишена.
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите (OFAC) казва, че лица или компании, които избягват или нарушават тавана, могат да бъдат изправени пред граждански или наказателни действия, включително глоби, и че ще работи с други държави за споделяне на информация за укриването.
"Ние сме твърдо решени да гарантираме, че укриването не изкривява пазара", каза високопоставен служител на Министерството на финансите на САЩ.
"Политически миш-маш"
Администрацията обаче е настроена да действа бавно, като се пази от създаване на вълни на пазара, които биха могли да доведат до покачване на глобалните цени на петрола.
Администрацията е в "политическа миш-маш", тъй като не иска да се натоварва твърде много със заплахите за прилагане и да рискува да повиши световните цени на петрола чрез намеса в движението на цените, каза източникът, запознат с начина на мислене на администрацията.
Те ще изплашат доставчиците на услуги, улесняващи износа, те със сигурност не искат да правят това."
Високите потребителски цени на енергията са политически риск за президента Джо Байдън, който се стреми да бъде преизбран през 2024 г.
Таванът винаги е имал две цели: намаляване на приходите на Русия от износ на петрол и гарантиране, че нефтът продължава да тече към световните пазари. Администрацията настоява, че ограничението е ефективно.
Заместник-министърът на финансите Уоли Адейемо наскоро разговаря със страни с големи корабни флотилии и корабна търговия, а Елизабет Розенберг, помощник-министър на финансите по финансиране на тероризъм и финансови престъпления, се обади на доставчиците на застраховки за защита и обезщетения, известни като P&I клубове, за да им напомни за изискванията, свързани с покупките на руски петрол, каза източникът от администрацията.
Разходи за русия
Друг източник от правителството на САЩ каза, че цената на Уралс е висока поради скорошни сделки със страни, които не подкрепят ценовия таван.
Такива продажби, главно в Индия и Китай, са скъпи за Русия, каза източникът. Кремъл трябва да харчи пари за призрачен флот от танкери и други разходи, за да превозва петрол на дълги разстояния, вместо по тръбопроводи главно до Европа.
Адейемо каза миналия месец, че руската централна банка е гарантирала около 9 милиарда долара в схема за презастраховане, предназначена да замени западното презастраховане, поради тавана на цените. Тези средства поне не могат да отидат за войната на Владимир Путин в Украйна.
Държавният департамент следи отблизо всички кораби, ангажирани с товарене на суров нефт и петролни продукти от Русия, както и потенциално укриване или неспазване, включително използването на измамни практики за достъп до коалиционни услуги за петрол, търгуван над ограниченията", каза говорителят.
Ако цените на Уралс продължат да се покачват над тавана, Вашингтон може да настоява страните от Г-7 и ЕС да вдигнат тавана, но това би било дипломатическо и политическо начинание, което среща съпротива от източноевропейските страни и законодателите на САЩ.
Бен Кейхил, експерт по енергийна сигурност и климат в Центъра за стратегически и международни изследвания, се съгласи, че прилагането ще се извършва бавно.
Можем да видим по-строго правоприлагане върху танкерния флот и проследяването на собствеността на корабите, по-добро качество на удостоверяването на документите", каза Кейхил. "Но вероятно няма да има драматична промяна, освен ако цените на петрола не останат високи за известно време."
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини