С цел борба със „свръхтуризма“ във Франция и лошите жилищни условия, подхранвани от онлайн платформи за отдаване под наем като Airbnb, Booking или Abritel, членове на няколко парламентарни групи подписаха инициативата „Да регулираме Airbnb“. „Докато 4,1 милиона души са бездомни или живеят в лоши условия, разпространението на тези жилища под наем допълнително изостря жилищната криза“, се казва в уебсайта, създаден за инициативата.
„Ние сме единодушни“ относно последиците от краткосрочния лизинг в цялата страна”, каза Иняки Ечаниз, депутатът социалист зад проекта. Същото беше потвърдено и от колегата му природозащитник Жулиен Баю, който обясни, че обаждането е „на етап разрешаване на проблеми, а не на етап оценка на въздействието“.
Според Френския институт за статистика и икономически изследвания (INSEE) броят на нощувките във Франция е достигнал 109 милиона през 2019 г., което представлява 20% от общия брой нощувки в Европейския съюз (554 милиона).
Законодателите искат първо да се насочат към данъчните облекчения, на които се ползват краткосрочните наеми, и настояват за преразглеждане на данъчните правила за курортните жилища. Сегашните данъчни облекчения правят краткосрочните наеми много по-изгодни от дългосрочните.
За да преместят фокуса на пазара на наеми обратно към дългосрочните наеми, френските депутати предлагат да се намали броят на нощувките, разрешени за краткосрочни наеми, с 25% от сегашните 120 на 90.
Парламентаристите предлагат и да се забрани краткосрочният лизинг на обекти, които консумират твърде много енергия. Тази промяна ще бъде в съответствие с климатичните цели на Франция въз основа на Директивата на ЕС за енергийните характеристики на сградите (EPD).
От домакините ще се изисква редовно да предоставят информация, включително адрес, тип и размер на настаняването, както и име, данни за контакт и регистрационен номер на фирма, ако домакинът е професионален и съществува като юридическо лице. Подобно на желанието на европейците да хармонизират събирането на данни на ниво ЕС, френските законодатели препоръчват въвеждането на някакъв вид система за сертифициране на „краткосрочно обзаведени жилища“.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини