Всеки ежедневно взима решения за личните си финанси и има отговорност за управлението на своя семеен бюджет. Ако искаме да се справяме успешно, е важно да разбираме процесите, които движат парите, благата и ресурсите. И да предадем правилните уроци и финансови навици на своите деца.
Училището у нас все още не застъпва достатъчно тези знания и е нужно обществото да осъзнае необходимостта от обучение по финансова грамотност от детската градина до средното училище, защото това е основа за цял живот, уверява Наталия Тодорова. Тя е превърнала финансовата грамотност на децата в своя лична мисия.
Как се ангажира точно с тази тема?
Повече от 13 г. Наталия Тодорова е във финансовата индустрия първо, в компания, която се занимава със спестявания и инвестиции, а сега е в организация, управляваща фондове за дялови инвестиции и рисков капитал. В работата си непрекъснато се среща с хора, които търсят решения за своите спестявания, така осъзнава, че мнозина не знаят как да управляват личните си финанси заради неопитност, страх и неразбиране на материята. Наталия е майка на две деца и като родител си дава сметка, че финансовата култура се изгражда от най-ранна детска възраст. Това показват и световните изследвания.
Какво предприема?
Преди две години в партньорство с издателство Carrot прави образователния комплект "Финансова грамотност за деца", основно за ученици от пети до осми клас. В него тя се стреми да обясни на достъпен език най-важните термини и явления от света на личните финанси и инвестициите. После Наталия започва да дава съвети на родителите как да говорят с децата си на тема пари. През миналата година в открити уроци в училищата обяснява за парите и доброто им управление. Създава безплатната платформа The Little Chief, където споделя полезни съвети за малки и големи.
Светът на парите обаче се променя постоянно, тогава?
Семейството формира нашите базови навици и отношението ни към парите. Добрата финансова култура не е еднократно усилие, а учене през целия живот. Появяват се нови продукти и услуги, икономиките се променят. Доброто познаване на икономическите процеси и финансовите явления предпазва от погрешни решения, смята Наталия.
Но как по интересен и забавен начин децата да получат тези знания?
В детската градина и в началните класове всичко трябва да е под формата на игра. По-нататък децата са готови да навлизат в темата със своето лично участие в управлението на семейния бюджет и на своите разходи и спестявания. Ролята на семейството остава основен фактор за създаването на добри финансови навици. Детето не бива да е изолирано от финансовите въпроси в семейството, а да е активен участник, смята Наталия.
Има ли готовност финансовата грамотност да влезе в учебните програми?
В последните години се създава позитивна нагласа към идеята финансовата култура на децата да се развива още ранна възраст. Редица неправителствени организации работят в тази насока, а с подкрепа от институциите и от бизнеса образователната система се отваря за темата. Всички ще я приемем като още по-важна, когато си дадем сметка, че България заема 16-о място от 20 страни по ниво на финансова грамотност сред 15-годишните според резултатите от последнотопроучване на ОИСР и програмата PISA, оповестено през 2020 г. Семейства с по-висок социален статус обикновено имат грижа за финансовата компетентност на своите деца. Образователната система обаче трябва да реализира своята приобщаваща роля и да се погрижи за повишаването на общото ниво у следващото поколение подрастващите, на които един ден ще разчитаме да развиват икономиката на България.
Какъв да е подходът на родителите?
Първият досег на децата с парите обикновено е през разходите на семейството. Магазинът доста често е място за първите уроци по финансова грамотност. Детските касички са чудесно средство за обучение за постигането на лични финансови цели. А джобните пари са мощен инструмент в утвърждаването на финансовите навици и истинска тренировка за управлението на реален бюджет, казва Наталия Тодорова.
Щом парите движат света, нека да знаем повече за тях още от малки.
Наталия Тодорова - Снимка Личен архив
Деца проектират парите на бъдещето
Националният конкурс за детска рисунка "Моята паричка" е инициатива, която насочва фокус към финансовата грамотност на най-малките. Конкурсът е за деца до 12 г., като задачата е да създадат проект на собствена банкнота от съществуваща или измислена от детето валута. Това е предизвикателство към по-задълбочени познания за функцията на парите, но и за тяхната културна и историческа стойност.
Мотивът да бъде организиран този конкурс: "Често родителите избягват да говорят с децата си за парите, тъй като намират темата за сложна, а и не са сигурни кой е верният подход. Игровите способи и ангажирането на въображението чрез конкурса са добра основа за нов разговор за парите и личните финанси. При рисуването и проектирането децата ще се запознаят детайлно с елементите на паричните знаци, тяхното значение и взаимодействие, с икономическите им функции. Ще научат повече за българските, европейските и други банкноти и монети, да получат полезни знания за парите и тяхното управление".
В журито на конкурса ще бъдат привлечени признати имена от областта на финансите, държавността и културата. Широката общественост също ще може да гласува онлайн за своя фаворит. Предвиден е награден фонд.
Началото на инициативата съвпада със Световната седмица на парите от 20-26 март 2023 г. и ще завърши около 4 юни деня, в който се навършват 143 години от създаването на българския лев. В този период ще бъде направена и информационна кампания, свързана с историята на парите, лева и еврото. Предвидени са онлайн обучения, открити уроци в училища, както и богато образователно съдържание. Вниманието ще е насочено не само към културната стойност на паричните знаци, но и към полезните финансови навици на най-малките.
Организатори са безплатната платформа за финансова грамотност The Little Chief и Mammi.bg - информационно-образователна онлайн медия, насочена към жените и семействата.
Текстът е част от бр. 113 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.<br />
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини