Цените на петрола се повишиха в понеделник, след като Саудитска Арабия и други производители от ОПЕК+ обявиха изненадващи съкращения на добива. Това е потенциално зловещ знак за глобалната инфлация само дни, след като забавянето на цените в САЩ повиши пазарния оптимизъм, предава Reuters.
Фючърсите на сорт Брент скочиха с 3.94 долара до 83.83 долара за барел след новината от неделя, че производството ще бъде намалено с около 1.16 милиона барела на ден. Американският суров петрол се покачи с 3.84 долара до 79.51 долара, но остава под пика от 81.69 долара.
Промяната идва преди виртуална среща на министерски панел на ОПЕК+, който включва Саудитска Арабия и Русия.
Участието на най-големите членове на ОПЕК+ предполага, че придържането към намаляване на производството може да е по-силно, отколкото беше в миналото", каза Вивек Дхар, енергиен анализатор в CBA.
"Това означава, че петролните пазари може потенциално да доведат до намаляване на около 1% от световното предлагане на петрол или повече от май."
Последните намаления могат да повишат цените на петрола с 10 долара за барел, каза в неделя ръководителят на инвестиционната компания Pickering Energy Partners. Goldman Sachs повиши прогнозата си за Brent до 95 долара за барел до края на годината и до 100 долара за 2024 г.
"Днешното изненадващо намаление е в съответствие с новата доктрина на ОПЕК+ да се действа превантивно, защото те могат да понесат значителни загуби на пазарен дял", съобщава Goldman.
Макар и изненадващо, това намаление отразява важни икономически и вероятно политически съображения."
Ръстът на разходите за енергия донякъде засенчи по-бавното отчитане на основната инфлация в САЩ в петък, което накара Уолстрийт да приключи месеца със силна нотка. Фючърсите на S&P 500 паднаха с 0.3% в понеделник, докато фючърсите на Nasdaq загубиха 0.6%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 се понижиха с 0.1%, докато фючърсите на FTSE добавиха 0.1%.
Най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония се понижи с 0.4%.
Китайските сини чипове се повишиха с 0.7%, измествайки проучването на Caixin/S&P сред производителите, което показа изненадващ спад в настроенията до през март и беше в противоречие със силата, наблюдавана в проучванията на услугите миналата седмица.
Японският Nikkei се повиши с 0.5%, въпреки че проучване на неговите производители беше малко под прогнозите.
Фед и лихвената политика
Сътресението на инфлационните очаквания доведе до повишаване на доходността на двугодишните държавни облигации на САЩ с 4 базисни пункта до 4.11%, докато фючърсите на фондовете на Фед намалиха очакванията за намаления на лихвите по-късно през годината.
Пазарът повиши вероятността за повишение на лихвените проценти на Федералния резерв с четвърт пункт през май до 61% от 48% в петък и имаше 38 базисни пункта намаления в цената до края на годината.
Това от своя страна помогна на долара да спечели 0.5% спрямо японската йена до 133.44, докато еврото се понижи с почти 0.5% до 1.0789 за долар. Повишаването на цените на петрола е лоша новина за търговския баланс в Япония, тъй като страната внася по-голямата част от енергията си.
Повишаването на долара и доходността тласна цените на златото надолу с почти 0.9% до 1950 долара за унция.
Прогнозата за лихвените проценти в САЩ може да бъде повлияна от данните за ISM производството и заплатите тази седмица, въпреки че реакцията на предстоящия доклад за работните места в петък ще бъде заглушена от Великденските празници.
Централните банки в Австралия и Нова Зеландия провеждат политически срещи тази седмица, като се очаква лихвите да нараснат с още четвърт пункт до 5.0%. Пазарите се обзалагат, че Централната банка на Австралия (RBA) ще преустанови кампанията си за затягане след 10 поредни повишения на лихвите, въпреки че анализаторите са по-раздвоени относно нови повишения.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини