От днес в Европейския съюз ще може да се прилага тавана на цената на газа, насочен към справяне с поскъпналата енергия. Горната граница обаче се прилага само при строги условия.
ЕС въведе гъвкав таван на цените, за да защити бизнеса и потребителите от прекомерни цени на газа. По-конкретно, той има за цел да предотврати ситуация, в която цените на едро на газа в ЕС да бъдат значително по-високи от цените на световния пазар за продължителен период от време.
Освен това ЕС може да забрани определени сделки за търговия с газ в бъдеще, ако стойностите им достигнат предварително определено ниво и увеличението на цената не съответства на подобно увеличение на цената на регионално ниво или на световния пазар.
Регламентът на ЕС за т.нар. "механизъм за коригиране на пазара" влезе в сила на 1 февруари. Активирането обаче е възможно едва от тази сряда. Съгласно споразумение на ЕС от декември, механизмът се задейства автоматично, когато цената на продуктите надвиши 180 евро за мегаватчас за три работни дни и също така е с 35 евро над средната международна цена за втечнен природен газ (LNG).
Но засега използването му не изглежда да се случи скоро. Съответната европейска цена на газа наскоро беше между 50 и 60 евро, доста под лимита от 180 евро за мегаватчас.
Според ЕС новият референтен показател ще осигури стабилно и предвидимо ценообразуване за сделките с LNG. Референтният показател може да се използва от операторите на енергийния пазар за индексиране на цената в техните договори за газ.
Регламентът има за цел да ограничи случаите на прекомерни цени на газа в ЕС, които не отразяват тези на световния пазар, като същевременно гарантира сигурността на енергийните доставки и стабилността на финансовите пазари. Засега регламентът ще се прилага за срок от една година.
Според анализа на Европейската комисия цените са се повишили миналата година главно защото Русия е използвала газовите си доставки като оръжие и е манипулирала пазара чрез умишлени прекъсвания. Тогава, през август, връзката между търсене и предлагане беше особено напрегната, тъй като намаляването на потоците по тръбопроводите беше усложнено от усилията на страните от ЕС да напълнят хранилищата преди зимата.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини