2022-ра беше рекордна за пазара на недвижими имоти в България. Жилищата в големите градове отбелязаха ръстове на цените от около и над 20%, а ваканционният сегмент последва плътно тези тенденции. В някои от курортите нарастването беше дори по-осезаемо с над 25% на годишна база. По-бърз темп на растеж беше регистриран през второто полугодие и в края на 2022 г., когато цените в курортите достигнаха нива, невиждани от 10 15 години.
Освен основния фактор за нарастването на цените високата инфлация допълнителен стимул за растеж в този сегмент е недостатъчното предлагане. Дълги години в повечето курорти, за разлика от големите градове, липсваше ново строителство. Това задълбочи липсата на предлагане през 2022 г., когато много продавачи се изтеглиха от пазара, а успешните туристически сезони подкрепиха задържането на имоти с цел отдаването им под наем при добра доходност, споделя Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties, в анализ на компанията.
Кой търси имоти?
Търсенето на имоти в курортите е както от българи, така и от чужденци. Основни дестинации за чужденците продължават да бъдат Банско и Слънчев бряг, докато в останалите морски и планински курорти купувачите са основно българи", допълва тя.
Доказателство за нарасналия интерес са регистрираните обеми от сделки. По данни на Агенцията по вписванията, в Несебър през 2022 г. са вписани повече сделки, отколкото в Бургас. Така районът се нарежда на 4-то място в страната по брой сделки след София, Пловдив и Варна.
От планинските курорти най-скъпи са имотите в Боровец, а от морските тези в Созопол и другите на юг от Бургас. Слънчев бряг и Банско са със сходни тенденции и цени, а най-евтини са имотите в Пампорово и част от курортите по Северното Черноморие.
Цените в планинските курорти
Данните на Bulgarian Properties сочат, че Боровец е най-скъп, но и най-предпочитан сред планинските курорти. Средната цена там за 2022 г. е 850 евро/кв.м. (спрямо 770 евро/кв.м. година по-рано). През последното тримесечие на 2022 г. бяха достигнати най-високите нива 960 евро/кв. м, което представлява 26% ръст на годишна база. Средната покупна цена на апартаментите в Боровец е нараснала от 48 300 евро през 2021 г. до 60 500 евро през 2022 г. През последното тримесечие на 2022 г. средната цена на закупените жилища в курорта достигна върхови нива от почти 68 000 евро.
Средната цена на имотите в Банско за 2022 г. е 555 евро/кв.м., като през последното тримесечие на годината Bulgarian Properties отчита средна цена 685 евро/кв.м. Средната цена на закупените апартаменти достигна близо 50 000 евро. Това са най-високите цени от 2010 г. насам.
В Пампорово са най-ниските цени от всички планински курорти там все още могат да се закупят имоти на около 450 евро/кв. м, а като средна покупна цена за 2022 г. около 40 000 евро.
Цени на морето
Средната цена в Слънчев бряг на база реални сделки по данни на компанията за недвижими имоти е достигнала 620 евро/кв. м през 2022 г. Това са нива, каквито не сме имали от времето на руския бум през 2013 2014 г. Ръстът е с около 115 евро/кв. м, или с 22% спрямо година по-рано.
Свети Влас е със средна цена на закупените апартаменти около 800 евро/кв. м и средна покупна цена около 50 000 евро. В Поморие цените са между тези в Слънчев бряг и Свети Влас средно 730 евро/кв.м. и около 46 000 евро обща цена.
На север особен интерес привлича Бяла и районът между Бяла и Обзор. В Бяла средната цена през 2022 г. е 675 евро/кв. м, а общата покупна цена 38 000 евро.
В курортите на север от Варна има по-големи вариации в цените, тъй като комплексите са разнообразни като качества и мащаб, затова е трудно да се състави средна цена. Там сделки се сключват както на цени между 500 и 600 евро/кв. м, така и на нива между 800 и 1000 евро/кв. м.
В луксозните комплекси между Балчик и Каварна са и едни от най-скъпите закупени ваканционни апартаменти в страната. Това са големи апартаменти с директни морски панорами в комплекси с множество екстри като басейни, ресторанти, голф игрища.
Какво да очакваме пред 2023?
В началото на новата година търсенето на ваканционни имоти се запазва на високи нива. Наблюдаваме голяма активност и в планинските, и в морските курорти. Забелязва се лек ръст в предлагането на имоти както на вторичен пазар, така и при новото строителство.
То като че ли преживява своеобразен рестарт довършват се много изоставени сгради, проектират се нови. Това постепенно ще доведе до баланс на пазара, но при по-високи цени, тъй като строителната себестойност е повишена", казва Полина Стойкова.
Според нея основното предимство е че новите сгради ще отговорят по-добре на изискванията на българските купувачи, а именно таксата поддръжка да е минимална и съпоставима с тази на градските пазари.
За да постигнат това, новите проекти ще бъдат за по-малки жилищни сгради без или с минимални допълнителни екстри към тях (озеленяване, детска площадка, контрол на достъпа), уточнява изпълнителният директор на Bulgarian Properties.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини