Днес по улиците на София и други български градове ентусиасти заснемат околните пейзажи с камери, прикрепени към колите им, създавайки по този начин децентрализиран конкурент на Google Maps. Други предлагат безжично интернет покритие с антени, поставени на терасите и прозорците им, участвайки в глобален мобилен оператор с над 1 милион хотспота в целия свят.
Трети изпращат по безжичен път информация за диагностиката на колата си към глобална платформа, управляваща данните за хиляди автомобили по света. Общото между всички тях е, че участват в платформи от ново поколение, наречени DePIN, които използват блокчейн технологията, за да извършват различни действия във физическия свят. И печелят криптовалута, докато го правят.
Какво е DePIN
Съкращението означава Decentralized Physical Infrastructure Networks, или децентрализирани физически мрежи. Те позволяват на децентрализирана общност от хора по света да извършват различни общи задачи като се координират чрез блокчейн.
Тази визия за децентрализирана мрежа, която е в основата на глобалната мрежа интернет, чрез DePIN проектите се прехвърля и във физическия свят, оказвайки влияние върху множество сегменти - от телекомуникациите, през умните домове и градове, до транспорта, електроразпределението и др.
Ролята на блокчейн
Блокчейн технологията, която възникна с появата на биткойн и другите криптовалути, сега разширява своето влияние, вмъквайки принципите на децентрализация, прозрачност и отвореност в редица други сектори и обществени сфери. Именно тя прави възможна координацията и комуникацията между множество хора, които не се познават помежду си, но участват в един и същи децентрализиран проект.
В следващите редове ще ви запознаем с някои от най-интересните DePIN проекти, които се развиват изключително бързо през последните години и имат потенциала да променят начина, по който живеем и работим.
Helium
е един от първите примери за това как блокчейн технологиите могат да превземат реалния свят. Проектът представлява най-големия безжичен оператор в света с над 1 млн. антени (включително и в София), притежавани от множество обикновени хора и компании. Той е базиран на блокчейн, работи по мрежовия стандарт LoRaWAN и е създаден за свързване на Internet of things (IoT) устройства.
Всеки човек може да се сдобие с антена и да стане част от мрежата, предлагайки безжичен достъп в своя район и печелейки криптовалута от това. По този начин Helium създава уникална инфраструктура за изцяло нова безжична икономика, овластена от децентрализацията, откъдето идва и името ѝ - "Мрежа на хората". Днес Helium се използва за множество приложения като свързване на умни градове, умни офиси и цели фабрики, сензори за мониторинг на въздуха, мониторинг на ВиК и друга ютилити инфраструктура, умно земеделие и други. Проектът е особено подходящ за свързване на земеделски стопанства, защото покритието на Lora стандарта в селските райони е до 15 километра.
DIMO
е друг проект, илюстриращ потенциала на DePIN концепцията. Той дава възможност на шофьорите да печелят от телеметричните данни на автомобилите си, докато предоставят ценни сведения на индустрии като автомобилостроенето и застраховането. Като награда за събирането и предоставянето на тези данни водачите отново печелят криптовалута. Така DIMO не само допринася за развитието на блокчейн технологията в реалния свят, а и предоставя нови възможности за водачите да участват активно в този процес.
Hivemapper
е интересна DePIN платформа, която има за цел да обогати географските карти чрез групово предоставяне на визуални данни и GPS геолокация от камерите на шофьорите. По този начин тя създава своеобразен конкурент на Google Maps. Проектът включва водачи, които поставят камери на своите автомобили, заснемайки пътищата, за което са възнаградени с токени, наречени Honey. С помощта на 38 038 сътрудници по целия свят, проектът до момента е картографирал над 110 млн. километра.
WeatherXM
е мрежа от малки метеорологични станции, предоставяща точни услуги за времето на предприятия и други организации. Проектът има за цел да създаде нова икономика на метеорологичните данни, като възнаграждава собствениците на такива крайни устройства. Платформата въвежда своя собствена криптовалута, наречена WXM, за да възнаграждава потребителите, които ѝ предоставят данни. Събраната информация се използва в различни направления, включително в селското стопанство, енергетиката, спортовете на открито, морското дело и други.
Съществуват още много примери за бързоразвиващи се DePIN проекти, причисляващи се към две основни категории - Physical Infrastructure Networks (Физически инфраструктурни мрежи) и Digital Resource Networks (Мрежи за цифрови ресурси). Към първата група спадат платформи за разпространение на електроенергия като React, Arkeen, GrowGreen и Plural Energy; за предоставяне на WiFi роуминг - MetaBlox и Karrier One; смарт хоум решенията eBlocx, Mobix, MapMetrics и HealthBlocks, геопространствените мрежи Imagery and Mapping, Weather Data, Positioning и много други.
Втората група обхваща платформи за децентрализирано съхранение на данни като Aleph, Filecoin, Sea; компютърните мрежи Covalent, The Graph, ChainML; безжичните мрежи World Mobile Token, WiFi Dabba и Wayru; сензорните приложения 2blox, Planet Watch и Scarchain. DePIN екосистемата съвсем не се изчерпва с изброените проекти, което подчертава нейната гъвкавост и потенциал за развитие. В допълнение, тя е отворена за нови идеи и иновации, което означава, че всеки може да допринесе за нейното развитие и усъвършенстване.
Допринесла за създаването на интернет, криптовалутите и блокчейн, децентрализацията бавно си пробива път, обхващайки все повече аспекти от живота ни. Възникващите на нейна база DePIN проекти ни отварят вратите към едно по-прозрачно общество, в което всеки може да участва и да създава стойност като част от глобални проекти и платформи.
Текстът е част от бр. 119 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини