Сърдечно-съдовите заболявания са причина номер едно за смъртните случаи в Европа. Те са и основен фактор за инвалидизиране на населението и намаляване на качеството на живот.
Още по-лошата новина е, че според статистиката на Евростат за периода 2017 2019 г. България е на първо място в Европейския съюз по преждевременна смърт от сърдечно-съдови заболявания. Това е причината всяка година у нас живота си да губят средно 160 души на 100 000 население под 65-годишна възраст.
Според Световната здравна организация постоянството в здравната профилактика, умереното, но едновременно понижаване на кръвното налягане, холестерола, борбата със затлъстяването и злоупотребата с тютюневи изделия ще намали сърдечно-съдовата смъртност наполовина в средносрочен план.
Липсата на достатъчно здравни заведения в България обаче възпрепятства хората да имат лесен и бърз достъп, за да обърнат повече внимание на здравето си.
Кардиологътд-р Адриана Динчева обаче си е поставила мисия да помогне за справянето с този проблем. Тя разказва пред Economic.bg за своямедицински център "Деа Медикълс", който открива вград Кюстендил през 2019 г. Той предлага комплексна услуга, включваща диагностика, лечение, специализирани терапии, профилактични програми, които да създадат всички предпоставки за превенция и успешно лечение на сърдечно-съдовите заболявания. Дългосрочната му цел е да се създадат традиции в ранната диагностика на тези заболявания, както и специални програми за тяхното предотвратяване в бъдеще.
Центърът обслужва Кюстендил, както и близките населени места и работи в тясно сътрудничество сголемите лечебни заведения в България, специализирани клиники, университетски болници и Националната здравна каса.
Рамо до рамо с ЕС
За да функционира пълноценно медицинският център, се възползва от европейско финансиране по програмата "Иновации и конкурентоспособност"2014 2020 г., с което закупува необходимото оборудване за работата си. Общо допустимите разходи по проекта са близо 248 хил. лв., като 80% от тях, или 191 хил. лв. са европейски средства, останалите са собствено финансиране.
Проектът на фирмата постига пълно съответствие със заложената от ЕС Иновационна стратегия за интелигентна специализация (ИСИС) в тематична област "Индустрия за здравословен живот и биотехнологии", приоритетно направление "Персонална медицина, диагностика и индивидуална терапия, лечебни и лекарствени форми и средства".
Дейностите по проекта предвиждат диагностика и индивидуална терапия по уникален метод, включващ индивидуален подход за лечение, превенция на тежки сърдечни заболявания и рецидив при кардиологично болните пациенти в град Кюстендил. Услугите, които предоставя на своите пациенти медицинския център, са комплексни, включват освен лечение и проследяване на хода на развитие на заболяването, отчитане на историята му и изследване на най-добрите световни практики за индивидуално лечение на всеки от пациентите.
С реализацията му се откриват и 3 работни места кардиолог, специалист "Физиотерапия на пациенти с кардиологични заболявания" и медицинска сестра. Техните заплати също се финансират по европейската програма, но със срок от 12 месеца. Към момента заплащането на всички служители е поето от обичайната дейност на Центъра. В него ежеседмично (по специален график) дават прием лекари с различни специалности, в зависимост от установената необходимост от конкретен специалист и записаните часове от пациентите.
Снимка: Красимир Свраков
Средствата, които осигурява ЕС чрез Плана за възстановяване и Оперативните програми, са важни за бизнеса, особено за стартиращия бизнес, тъй като за осигуряването на средства от банките са необходими гаранции, с които малките фирми не разполагат. Неслучайно конкуренцията при кандидатстващите фирми е голяма вече е доказан ефектът от финансирането с европейски средства", разказва д-р Динчева пред Economic.bg.
"Изискванията, които програмите поставят за устойчивост на бизнес идеята най-малко от 3 години след приключване на проекта е гаранция за успешно усвояване на средствата от ЕС и приноса им в българската икономика", добавя тя.
Оборудването
Закупеното оборудване с помощта на европейски средства се разделя условно на два вида:
за диагностика и лечение на пациенти със заболявания на сърдечно-съдовата система. То включва: Холтерна система за изследване на сърдечния ритъм /ЕКГ Холтер/ 1 брой; Холтер за кръвно налягане 1 брой; Дефибрилатор 1 брой; Електрокардиограф 1 брой; Портативен ехокардиограф 1 брой.
за съпътстваща и постоперативна терапия на пациенти, страдащи от сърдечно-съдови заболявания. То включва оборудване за кардиологична физиотерапия: Апарат за вакуум терапия 1 бр. (подобрява кръвообращението и работата на сърдечно съдовата система); Апарат за двуканална електротерапия и едноканален ултразвук 1 бр. (генерира нискочестотни и средночестотни токове за електро-стимулация на сърдечния мускул); Апарат за двуканална магнитотерапия с цветен сензорен дисплей 1 бр. (Mагнитотерапията е доказан медицински подход, използван за лечение на болка и ускоряване постоперативното възстановяване).
Всички изброени апарати имат пряко отношение към лечебния процес на пациентите с проблеми на сърдечно-съдовата система. Основната им роля е в процеса на лечение, от една страна, а от друга на постоперативно възстановяване (от кардиологични операции).
Например Клетката на Роше е необходима е за постоперативно лечение на пациентите. Обичайно след интервенция пациентите са обездвижени и пестеливи в своите движения. За да се предотврати натоварването на сърцето, е необходимо под лекарско наблюдение да се извърши раздвижване на крайниците с различна интензивност.
Модулът за светлинна терапия с инфрачервени лъчи пък е предназначен е за дълбочинно загряване на тъканите чрез топлина.
Под контрола и наблюдението на специалистите от център "Деа Медикълс" се извършват различни манипулации, целящи бърза адаптация на постоперативни пациенти с кардиологични заболявания обратно към ежедневието. COVID-19 и големите амплитуди в температурите през различните сезони силно влияят на кардиологично болните. Разширяването и стесняването на кръвоносните съдове в следствие рязка промяна в температурите влияят особено интензивно именно върху пациенти с проблеми на сърдечно-съдовата система.
Европейският проект, спечелен от Центъра, е осигурил и закупуването на специализиран медицински софтуер. Той има за цел да проследява текущото лечение на пациентите и да води регистър на посетителите. Благодарение на софтуера се проследява напредъка в процеса на лечение на хронично болните. Софтуерът прави връзка с регистрите на НЗОК, благодарение на което специалистите от Центъра могат да се информират какво лечение е прилагано до момента на всеки пациент, в какво лечебно заведение, какви лекарства е приемал и друга информация, важна за определяне вида на лечението му.
МЦ "Деа Медикълс" иска да продължи да се възползва от европейските програми за финансиране, като желаната посока е разширяване на технологичните възможности на Центъра и внедряване на нови, иновативни технологии в посока лечение и превенция на кардиологични (и не само) заболявания.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини