Диана Стефанова, дългогодишният директор на VMware България, е отстранена от поста, показва справка на Economic.bg в Търговския регистър. Това се случва броени седмици след приключването на сделката за придобиването на американския софтуерен гигант от производителят на чипове Broadcom в една от най-големите сделки в IT индустрията от години.
Документите за смяна на целия Управителен съвет на дружеството "ВиЕмУеър България" ЕООД са входирани в Търговския регистър на 12 декември. Очаква се в петък рокадата да бъде официално вписана.
Освен Диана Стефанова, от управлението на компанията излиза Крейг Дъглас Норис и Кийран Бари-Мърфи. На тяхно място начело на българското дружество застават Юни Юн Янг Чанг, Юн Конг и Айви Ю Уен-Лан Понг.
Диана Стефанова ръководи офиса на гиганта VMware в България повече от 15 години още от стъпването на компанията тук през 2007 г. Освен управляващ директор на местния клон, тя успя да се издигне до един от вицепрезидентите на корпорацията в глобален мащаб.
Все още прохождаща, американската компания, която години по-късно ще се превърне във водещ световен играч в областта на облачните услуги и бизнес софтуера, стъпва в страната след придобиването на българката Sciant. Към онзи момент Диана Стефанова е неин финансов директор от 2 3 години, предшествани от работата ѝ в САЩ.
VМware решава да придобие Sciant, след като преди това ѝ е делегирала работа по един от своите продукти. Добрата колаборация и експертизата на българските специалисти печелят доверието на американския играч. Така през годините след това местното звено се превърна в едно от водещите за компанията.
Допреди финализирането на поглъщането от Broadcom, за българския офис на VMware работят над 1700 души. Тук компанията изгради един от ключовите си развойни центрове, а местният клон се нареди сред трите най-големи в света. Години наред местното дружество растеше уверено и се превърна в най-голямата софтуерна компания в страната.
Приходите на VMware България през 2022 г. надхвърлиха 343 млн. лв., увеличавайки се с 83 млн. лв. за година. За първи път те скочиха над 100 млн. лв. през 2018 г.
Възходът на VMware
VMware vSphere е световен лидер, който предоставя услуги за виртуализация на множество компании по целия свят. Създадена през 1998 г. в Пало Алто, Калифорния, оттогава насам VMware еволюира от малък семеен стартъп до глобално предприятие. През годините успя да разработи иновативни функции, които помагат на хиляди фирми по света да управляват своите виртуални инфраструктури.
Компанията печели внимание с виртуалното си решение, разработено от малък екип от учени Даян Грийн, Мендел Розенблум, Едуард Бужон, Скот Девин, Едуард Уанг и студенти от Станфорд. Екипът използва оригиналната концепция за виртуализация, за да разработи иновативен продукт VMware.
Появата на технологията за виртуализация е заслуга на IBM, където още през 60-те години се работи върху идеята за стартиране на няколко приложения на една физическа машина. Целта била да се сведе до минимум количеството на хардуерните ресурси, като се стартират няколко приложения на едно устройство. Концепцията за виртуална машина (VM) се появява поради необходимост няколко потребители се нуждаят от едновременен достъп до един и същ компютър.
Връщайки се на историята на VMware, според Мендел Розенблум тя започва в Станфорд, където той и неговите дипломанти се опитват да създадат суперкомпютър. По време на проекта те използват виртуализация за стартиране на различни операционни системи. Проектът бил успешен и привлякъл интерес отвън и в този момент Розенблум и студентите му решили, че могат да го направят публично достояние. Даян Грийн, компютърен учен и съпруга на Розенблум, ръководи компанията VMware от първия ден.
Основната цел на VMware тогава е да създаде по-ефективни начини за управление на центрове за данни чрез пестене на хардуерни ресурси, енергия, пространство и разходи.
През 2002 г. компанията се сдобива с първия си патент система, която може да виртуализира компютър. Година по-късно VMware за първи път започва да прави бизнес в чужбина, във Великобритания. Постепенно продуктът ѝ става популярен по цял свят.
Видял потенциала ѝ за растеж, през 2004 г. (б.а. преди сделката за българската Sciant) гигантът в областта на хардуера и софтуера EMC придобива VMware за 635 млн. долара. През 2007 г. дружеството стъпва на борсата. Осем години по-късно EMC на свой ред бе придобита от Dell за 67 млрд. долара, в това число и VMware
Вече част от Broadcom
Broadcom заяви намеренията си да придобие VMware през пролетта на 2022 г. Финализирането на сделката отне повече от година заради стратегическото ѝ значение и необходимостта от регулаторни одобрения в САЩ, Европа, Китай. Последното такова, от Пекин, дойде в края на ноември, което даде зелена светлина за приключването ѝ.
За тази година и половина цената на сделката нарасна от първоначално обявените 61 млрд. долара на 69 млрд. долара.
Сливането е съпроводено от преструктуриране и сериозни съкращения на служители. Такива текат и в България, но към момента няма официални данни колко души ще бъдат отстранени.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини