Бизнесът не е съгласен с част от предложенията на финансовия министър Асен Василев за промени в данъчните закони и дава няколко свои предложения. Това става ясно от становището на една от най-големите работодателски организации в страната Асоциацията за индустриални капитал (АИКБ) по отношение на пакета данъчни промени, представен от финансовото министерство миналия месец.
Според Асоциацията, идеята на Асен Василев за бонуси срещу доказателства за укрити данъци, придобила популярност като "бонус-донос", е
трудно приложима в български условия".
Бизнесът смята, че това ще се превърне в инструмент за нелоялна конкуренция. В същото време, според Асоциацията, остава под въпрос административният капацитет на Националната агенция за приходите (НАП) за обработка и проверка на всички сигнали, които и в момента получава. Бизнесът има и съмнение доколко ефективна ще е мярката по отношение на разходите и ползите от нея.
Припомняме, че според данните на Министерство на финансите, ежегодно в НАП постъпват над 5000 сигнала за укрити доходи, от които се назначават около 100 120 проверки. От тях се достига средна събираемост от около 700 хил. лв.
Бизнесът продължава да смята за излишна идеята на Василев за "безплатен обяд" клиентите да имат право да не платят сметката си, ако не им се предостави фискален бон. Според АИКБ това ще създаде "множество конфликтни ситуации между продавачи и купувачи" и ще има "в по-голяма степен PR ефект, отколкото фискален такъв".
И срещу двете мерки се обявиха против и двете политически сили, които подкрепят кабинета "Денков" ГЕРБ и ДПС.
Бизнесът е и срещу използването на касова бележка за данъчни облекчения, защото според него положените усилия от страна на хората не е адекватно на възможното данъчно облекчение. Асоциацията изчислява, че за да се получи максималния размер на данъчното облекчение по 100 лв. на месец човек трябва да похарчи месечно 120 хил. лв. за покупки в брой или 4000 лв. всеки ден.
Това в никакъв случай няма да представлява стимул за потребителите да изискват издаването на фискален бон, каквато е целта на промяната", посочват от АИКБ.
Бизнесът обаче признава една "дългоочаквана" от бизнеса промяна, а именно узаконяването на електронен фискален бон, който да може да се предоставя на получателя по имейл или друг електронен канал.
Асоциацията подкрепя вдигането на ставката на ДДС на 20% за ресторантьорския бранш и на услугите за спорт, тъй като според нея тази мярка
е изиграла своята роля", а намалените ставки "увеличават данъчните измами и намаляват приходите в държавния бюджет".
АИКБ настоява на 20% да се вдигне и ДДС ставката за хляб и брашно, която според проекта на Асен Василев следва да се запази на 0% до средата на 2024 г.
Бизнесът също така се радва и от още две готвени данъчни промени, които се отнасят до признаването на виртуалните валути за финансови активи и въвеждането на нормативно признати разходи от 10% при определяне на облагаем доход от продажба и замяна на финансови активи и чуждестранна валута. Асоциацията също така смята за правилно разширяването на обхвата на информацията, която НАП трябва да получава от работодателите, с повече детайли за необлагаемите доходи. Според АИКБ това ще подобри определянето на социално слаби граждани.
И някои предложения
Асоциацията дава и няколко свои предложения, докато тече общественото обсъждане на данъчните закони. Една от тях е за намаляване размера на наказателната лихва. АИКБ аргументира предложението си с факта, че за последната година основният лихвен процент, който се определя от Българската народна банка, скочи от 0 до 3.64%. Наказателната лихва се определя на ниво от ОЛП + 10 пункта, която АИКБ сравнява с "лихвения процент на някои фирми за бързи кредити". Затова АИКБ предлага тя да стане ОЛП + 5% и да не е толкова голям товар за физическите лица и бизнесите в затруднение.
Подобно предложение на няколко пъти през годините входира в парламента и "Демократична България", тъй като механизмът за лихвата за забава не е променян от 1994 г. насам. За промяна обаче досега така и няма парламентарно мнозинство.
От АИКБ предлагат също така въвеждането на данъчен кредит за фирмите при покупка на лек автомобил на ток. Бизнесът подчертава, че това е в унисон с политиките на Европейския съюз за зелена икономика и България е една от малкото страни в Европейския съюз, която не осигурява данъчни преференции за покупка на електромобил.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини