Глобалната въгледобивна промишленост може да се наложи да съкрати близо 1 милион работни места до 2050 г., дори и без допълнителни ангажименти за постепенно премахване на изкопаемите горива, Китай и Индия са изправени пред най-големите загуби, показа проучване, цитирано от Reuters.
Очаква се стотици мини да бъдат затворени през следващите десетилетия, когато достигнат края на жизнения си цикъл и страните заменят въглищата с по-чисти нисковъглеродни енергийни източници. Но повечето от мините, които вероятно ще бъдат затворени, "не планират да удължат живота на тези операции или да управляват прехода към икономика след въглищата", предупреди базираният в САЩ мозъчен тръст Global Energy Monitor (GEM).
Дороти Мей, ръководител на проекта за Global Coal Mine Tracker на GEM, каза, че правителствата трябва да направят планове, за да гарантират, че работниците няма да пострадат от енергийния преход.
Затварянето на въглищни мини е неизбежно, но икономическите трудности и социалните борби за работниците не са", заяви тя.
GEM разгледа 4300 активни и предложени проекта за въглищни мини по целия свят, покриващи обща работна сила от близо 2.7 милиона души. Установено е, че повече от 400 хил. работници са заети в мините, които трябва да прекратят дейността си преди 2035 г. Ако се приложат планове за постепенно намаляване на въглищата, за да се ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий (2.7 градуса по Фаренхайт), само 250 хил. миньори - по-малко от 10% от сегашната работна сила - ще са необходими в световен мащаб, изчислява GEM.
Във въглищната промишленост на Китай, най-голямата в света, в момента работят повече от 1.5 милиона души, изчислява GEM. От 1 милион работни места в световен мащаб, които се очакват до 2050 г., повече от 240 000 ще бъдат само в провинция Шанси. Китайският въгледобивен сектор вече претърпя няколко вълни на преструктуриране през последните десетилетия, като много минни райони на север и североизток се борят да намерят алтернативни източници на растеж и заетост след затварянето на рудници.
Въгледобивната промишленост като цяло има известна лоша репутация за отношението си към работниците. Това, от което се нуждаем, е проактивно планиране за работниците и въглищните общности, така че индустрията и правителствата да останат отговорни към тези работници, които са носили тежестта толкова дълго", каза Райън Дрискъл Тейт, програмен директор на GEM за въглища.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини