Стойността на недвижимите имоти по света жилищни и бизнес имоти и земеделска земя, е достигнала 379.7 трлн. долара през 2022 г. Така те запазват позицията си на най-значимия актив убежище за богатството в света. Това сочат данни на консултантската компания Savills.
През 2022 г. недвижимите имоти са били по-ценни, отколкото глобалните акции (98.9 трлн. долара) и дългови ценни книжа (129.8 трлн. долара) взети заедно, и са се равнявали на почти четири пъти размера на световния брутен вътрешен продукт (100.6 трлн. долара), съобщава Savills. Платформата прави сравнение със стойността на всичкото добито злато в историята, което достига 12.2 трлн. долара само 3% от стойността на недвижимите имоти в света.
Движения
Все пак общата стойност на имотите по света през миналата година е намаляла с 2.8% спрямо 2021 г., когато тя беше 390.5 трлн. долара. Въпреки това стойността на недвижимите имоти се е повишила с 18.7% през 2022 г. в сравнение с 2019 г. Растежът сред всички класове активи недвижими имоти, акции и т. н., се е забавил през 2022 г. в сравнение с 2020-2021 г. заради ускоряването на инфлацията и повишаването на лихвите, сочат данните на консултантската компания.
Стойността на всички имотни сектори обаче остава над нивата от 2020 г. От гледна точка на различните имотни сектори жилищата са най-големият, като съставляват 76% от глобалната стойност на недвижимите имоти. Тяхната стойност е достигнала 287.6 трлн. долара през 2022 г., което е спад с 1.6% спрямо 2021 г.
Стойността на бизнес имотите в света е достигнала 50.8 трлн. долара, като е намаляла спрямо 51.7 трлн. долара през 2021 г. и съставлява 14 на сто от общата стойност на недвижимите имоти. На трето място е стойността на земеделската земя, която е достигнала 41.3 трлн. долара спрямо 46.6 трлн. долара през 2021 г. и съставлява 11% от общата стойност на недвижимите имоти.
Въпреки разместването на пластовете на пазарите и спекулации за бъдещето на някои сектори недвижимите имоти като цяло продължават да са активът, където е съсредоточено най-голямото богатство в света", коментира Пол Тостевин, ръководител на световните анализи в Savills.
Жилищните имоти доминират, а между 2019 и 2022 г. стойността им е нараснала с 21.1%, изпреварени по ръст само от златото. Те се възползваха от периода на ултра ниски лихви в съчетание с вниманието към дома в много страни по време на блокадите, допълва Тостевин. "Ясно е, че предвид слабото развитие на недвижимите имоти на някои локации в дългосрочен план растежът ще продължи с прибавянето на още наличности в света", отбелязва той.
Към 2022 г. Китай е бил имотният пазар с най-висока стойност в света, съставляващ 26% от общата стойност на недвижимите имоти в световен план (жилищни и бизнес имоти), следван от САЩ с дял от 19%. Но Savills отбелязва, че Канада и Австралия, които заемат съответно седмо и десето място, отчитат значителен ръст на цените на жилищата през последните години и изпреварват страни с много по-голямо население по обща стойност на имотите.
Индия, която е страната с най-голямо население в света, е на 14-о място по стойност на недвижимите си имоти, което показва потенциала на страната за растеж в бъдеще на този пазар.
В десетката на имотните пазари с най-висока стойност в света попадат още Япония, Германия, Великобритания, Франция, Южна Корея и Бразилия.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини