Европейската комисия определи шест от най-големите технологични компании като "пазачи на информационния вход" (gatekeepers) съгласно новия Акт за цифровите пазари (DMA). Това са Amazon, Alphabet, Apple , Microsoft, Meta и ByteDance, а класифицирането им като такива накратко означава специални и по-строги правила за тях в рамките на Европейския съюз.
Попадането им под ударите на новия закон бе очаквано, но списъкът, с който това се формализира, бе официално обявен в сряда. В него влизат както основните компании, така и общо 22 техни услуги.
Целта на DMA е да попречи на гигантите да задушат и завземат цифровите пазари. Неспазването на широкообхватните мерки в закона заплашва компаниите с огромни глоби и дори с потенциалната опасност от принудителна продажба на част от бизнеса им, за да работят в Европа.
Една платформа може да бъде определена като "пазач", ако има годишен оборот от над 7.5 млрд. евро, пазарна капитализация от над 75 млрд. долара и активни месечни потребители в ЕС от поне 45 млн. Но освен това Брюксел се запазва правото да разширява списъка дори ако някои изискуемите критерии не са изпълнени.
Amazon, Alphabet, Apple , Microsoft, Meta и ByteDance разполагат с шест месеца, за да се съобразят с по-строгите пазарни правила. Сред тях например е задължението да не могат да възпрепятстват потребителите да деинсталират предварително инсталиран софтуер или приложения, както и да третират собствените си услуги по-благоприятно.
"Ако тези компании не се съобразят, а аз се надявам, че всички те ще се съобразят, тогава ще имаме възможност да наложим глоба в размер до 10% от глобалните приходи", заяви Тиери Бретон, комисар на ЕС по въпросите на вътрешния пазар, пред CNBC.
Глобата може да бъде увеличена до 20%, ако съответната компания продължи да не спазва правилата. А ако това се проточи още, ЕК има инструментариум дори за разбиването на тези компании.
Ако те продължат, да, имаме инструменти, включително за разбиване на тези компании, но не искам никога да ги използвам", допълни Бретонм като каза, че се водят професионални дискусии с въпросните фирми.
Прокарването на DMA отвори вратите за нови съдебни спорове. Две от най-ценните компании в света Microsoft и Apple вече оспориха становището на ЕК по отношение на техните Bing и iMessage. Според двата гиганта тези услуги не трябва да се класифицират като "пазачи". Комисията от своя страна започна разследване във връзка с изложените аргументи, като в рамките на 5 месеца трябва да реши дали имат основание.
DMA идва на фона на засилващите се регулации в ЕС над големите технологични играчи политика, която понякога навлича на Брюксел критики, че е антиамерикански настроен, доколкото предимно щатски компании попадат под ударите на европейските закони.
От ЕС обаче настояват, че новите правила ще позволят на повече компании да навлязат на европейския пазар и да имат шанс да се състезават в по-конкурентна среда.
Освен Закона за цифровите пазари ЕС въведе и Закона за цифровите услуги, който е ще търси правна отговорност у компаниите за съдържанието, което платформите пренасят. Неспазването на правилата също води след себе си големи глоби и заплаха от временни забрани за работа на европейския пазар.
ЕС променя драстично правилата за работа на Google и Applе
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини