Инфлацията в България тръгна рязко нагоре през юли (графика)
Инфлация в България се ускори рязко през юли, движена от скока в цените на горивата, тока, някои основни храни и сезонните услуги. На месечна база средното поскъпване на дребно е 0.9%, с което се сложи край на 5-месечната тенденция на поевтиняване на живота в страната. През юни Националния статистически институт (НСИ) дори отчете дефлация от 0.4%.
Масово българите нямат спестявания "за черни дни"
Mасово българите не разполагат със спестявания за т. нар. "черни дни", сочи последното проучване на Евробарометър относно финансовата култура на гражданите на Европейския съюз. В случай на загуба на основния доход, едва 24% от хората в страната могат да поддържат настоящия си стандарт на живот около и над половин година.
Василев решава с държавни пари проблемите на свързана с Ковачки топлофикация
Дългогодишните проблеми с частната "Топлофикация-Габрово" ЕАД и постоянните аварии, които оставят града на студено през зимата, събраха на специален брифинг трима министри и кмета на Габрово. Оказва се, че държавата е безсилна пред свързаната с Христо Ковачки топлоцентрала и единственото, което може да направи, е да компенсира габровци с пари от бюджета, за да се отопляват на ток. А тази компенсация се обявява само два месеца и половина преди местните избори в България.
"Топлофикация-Габрово" спира да работи
Комисията за енергийно водно регулиране (КЕВР) е получила заявление от "Топлофикация-Габрово" ЕАД за прекратяване на издадените от регулатора лицензии за дейността "производство на електрическа и топлинна енергия" и за дейността "пренос на топлинна енергия".
Русия спира доставките на резервни военни части за България
Русия спира доставките на резервни части за България и още куп страни, които преди година и половина описа като "неприятелски". Москва отнема и лицензите на ремонтните предприятия в държави, които оказват военна помощ на Украйна. Това съобщи ръководителят на руската Федерална служба за военно-техническо сътрудничество Дмитрий Шугаев.
Усвоените тераси компрометират цялата конструкция на панелните блокове
Първите панелни блокове в България са построени в средата на 50-те години на XX век, а последните около 1990 г. В следващото десетилетие масово терасите на блоковете се усвояваха с цел увеличаване на площта апартаментите. Бутаха се дори цели стени, за които се смяташе, че не са носещи. Могат ли обаче тези промени, направени толкова назад в годините, да са компрометирали до такава степен конструкцията на цялата сграда, че дори и санирането да не успее да удължи живота на панелите?
КЗК одобри сделката за комуникационните кули на Vivacom
Комисията за защита на конкуренцията разреши саудитската компания Tawal International Holding да придобие бизнеса с мобилни кули на Vivacom в България. Инфраструктурата е собственост на компанията майка на Vivacom United Group, а продажбата им е част от мащабна сделка на стойност 1.22 млрд. евро. за общо 4800 телекомуникационни кули на компанията в България, Хърватия и Словения.
Град в града: Огромен жилищен комплекс ще се появи в центъра на София
Пореден жилищен комплекс предстои да бъде изграден в центъра на София. Този път говорим за 12 сгради с височина между 1 и 17 етажа. Огромният комплекс е планиран в ж.к. "Сердика", в непосредствена близост до парк "Възраждане". Справка в регистрите на общината показва, че главният архитект Здравко Здравков вече еиздал разрешението за строителство.
Растежът на българската икономика продължи да се забавя (инфографика)
Брутният вътрешен продукт на България през второто тримесечие на 2023 г. се е увеличил с 1.8% спрямо същия период на миналата година. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ), които сочат още, че българската икономика през пролетта е нараснала средно с 0.4% спрямо последното тримесечие на миналата година.
"Булгаргаз" засега оставя без промяна цената на газа за септември
Общественият доставчик "Булгаргаз" запазва цената на природния газ за септември на нивото от август, като дори има леко намаление с по-малко от процент. Според внесеното днес в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) заявление тя ще е в размер на 59.27 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Одобрената за август цена е 59.67 лв./MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС.
"Положението е трагично": Гвоздейков пита големите компании за свободни влакове
Министерство на транспорта се допитва до всички големи производители на влакове в Европа дали могат в най-кратки срокове да доставят нов подвижен състав за нуждите на БДЖ. Пазарното проучване, което е започнало миналата седмица, трябва да покаже дали водещите фирми имат налични мотрисни влакове, и дали планират производство до края на годината. Това каза винтервю за Нова телевизия транспортният министър Георги Гвоздейков.
Руското ядрено гориво остава План Б за АЕЦ "Козлодуй"
След по-малко година се очаква да настъпи началото на края на монопола на Русия върху доставките на ядрено гориво за единствената българска атомна електроцентрала АЕЦ "Козлодуй". Държавата вече е започнала процеса по диверсификация, а първата доставка на свежо ядрено гориво за V Блок се очаква да бъде направена от американската Westinghouse през април 2024 г.
Турската Appsilon обмисля производство на диаманти в България
Турската компания за производство на диаманти в лабораторни условия Appsilon Enterprise обмисля инвестиция в България. Потенциалната локация за производството е Пловдив, но градът все още се конкурира с няколко други дестинации.
Продавачите на имоти вече са склонни на отстъпки от цените
В България продължава да се говори за охлаждане на жилищния пазар, но то все още не се вижда осезаемо. До този извод достига компанията за недвижими имот Arco Real Estate в свой анализ за пазара през второто тримесечие на 2023 г. До подобно заключение че в момента се намираме на етап успокоение на пазара, задържане на цените, но в никакъв случай и намаление достига и Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
"Булгартрансгаз" проучва интереса за пренос на водород
Газовият оператор "Булгартрансгаз" започва необвързващо пазарно проучване за търсене на капацитет за пренос на водород. Целта е да се тества интереса на пазарните участници към потенциалното използване на водород като част от бъдещия енергиен микс.
Втори опит: Кабинетът дава медицинските хеликоптери на "Хели Мед Сървиз"
След като преди седмица транспортният министър Георги Гвоздейков обяви, че ликвидацията на дружеството "Хели Мед Сървиз", което трябва да управлява спешната помощ по въздух,ще бъде спряна, сега ресорното ведомство прави още една крачка към реализиране на идеята. За обществено обсъждане евнесен проектза изменение на Устройствения правилник на Държавния авиационен оператор (ДАО), на който служебната власт възложи оперирането на медицинските хеликоптери.
Кабинетът ще проверява строителите за укрити концесионни такси
Концесионерите на кариери за инертни материали ще бъдат обект на проверка от властта, става ясно от изказване на финансовия министър Асен Василев по време на правителственото заседание на 9 август. По настояване на министърът на енергетиката Румен Радев специално внимание ще се обърне на строителния бранш, тъй като според него на проверките в сектора се гледа "свенливо".
Не, Русия не е петата по големина икономика в света
Последната икономическа статистика на Световната банка създаде объркване и многобройни заглавия с лайтмотива, че икономиката на Русия така е нараснала през миналата година, че е задминала Германия. Истината обаче е друга: цитираната статистика от проруски български медии и партии се отнася допаритета на покупателната способност (ППС) индикатор, който показва какво количество стоки и услуги може да се купи в дадената страна с нейната валута.
Минималната заплата върви към 932 лв.
Минималната заплата върви към рекордно увеличение от 1 януари 2024 г. Според данните на Националния статистически институт и базирайки се нановия механизъм, приет от парламента в началото на годината, се очаква от началото на новата година минималната заплата да достигне 932 лв.
Правителството отпусна над 3.8 млн. лв. за пътища до нови заводи
Кабинетът гласува над 3.8 млн. лв. за изграждане на нова общинска инфраструктура в Бургас и Асеновград. Средствата ще дойдат от бюджета на Министерство на иновациите, а новите улици ще обслужват частни проекти, сертифицирани по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) в Бургас предприятие за брониране и производство на военна техника, а в Асеновград завод за производство на ски.
Една предприемчива дама, решена да промени жилищното строителство в България
Нина Манчорова е от онези млади хора, които са решени да оставят следа след себе си. Да се борят за по-добро бъдеще и опазване на околната среда. Вдъхновена от своите преподаватели, докато учи архитектура в Англия, тя открива начин да превърне дървото в перфектния дом на XXI век екологичен, енергийно ефективен и максимално близък до природата.
София като "топлинен остров" и как да се справим с него
Денят е 17 юли 2023 г., понеделник, а термометрите в София показват 43.3 градуса. Около тази дата цяла Европа беше изправена пред рекордни температури заради горещата вълна "Цербер". И макар в българската столица това далеч да не са най-високите отчитани стойности, експертите са на мнение, че това е само началото и всяко лято ще сме свидетели на все по-горещи и по-дълги периоди.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини