Глобалните пазари на ориз може да попаднат под допълнително напрежение, тъй като водещият световен производител Китай се бори с проливни дъждове и наводнения.
Проливен дъжд в североизточния регион на Китай, произвеждащ зърно, който ще намали добивите, вероятно ще окаже възходящ натиск върху вече високите глобални цени на ориза", каза Fitch Ratings в скорошен доклад.
Китай е най-големият производител на ориз в света, а нивата на предупреждение за наводнения бяха повишени за три провинции, които представляват 23% от производството на ориз в страната: Вътрешна Монголия, Дзилин и Хейлундзян.
Втората по големина икономика в света беше наводнена от опустошителни наводнения през последните седмици. Тайфунът Доксури е една от най-лошите бури, връхлитали Северен Китай от години, а столицата Пекин беше засегната от най-обилните валежи за последните 140 години.
Fitch посочи, че много ключови райони за производство на ориз в тези три провинции са били засегнати от проливни дъждове и се подготвят да се изправят пред "нов потоп, докато тайфунът Ханун се придвижва на север".
Заради наводнените полета ще намалеят добивите за годината, се посочва в доклада на Fitch, въпреки че пълният размер на щетите все още не е ясен.
Това ще повиши вътрешните цени на ориза в Китай и вероятно ще доведе до по-висок внос през второто полугодие на 2023 г., за да компенсира частично потенциалната загуба на добив", каза фирмата за кредитен рейтинг, добавяйки, че страната може да се наложи да внесе повече ориз, ако собствените ѝ реколти са недостатъчни и че може да доведе до още по-високи световни цени на ориза.
Глобалните цени на ориза се повишиха до най-високото си ниво от близо 12 години, според индекса на Организацията по прехрана и земеделие.
Други наблюдатели на пазара прогнозират предстоящи по-високи цени на ориза, след като Индия забрани износа на бял ориз без басмати миналия месец, а Тайланд призова фермерите да засаждат по-малко ориз в опит да спестят вода в резултат на ниските валежи.
Индия, която представлява повече от 40% от световната търговия с ориз, забрани износа на бял ориз без басмати на 20 юли, тъй като правителството искаше да се справи с растящите вътрешни цени на храните.
Цените на ориза се движат на десетилетни върхове при около 16 долара за тегло (cwt).
В допълнение към ориза, докладът на Fitch също цитира царевицата и соята сред основните култури, отглеждани във Вътрешна Монголия, Дзилин и Хейлундзян, които ще бъдат засегнати от наводненията. Очаква се Китай да внася повече тази година в сравнение с миналата.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини