Лекари от университета в Отава са разработили биоматериал за удебеляване на естествената роговица, което ще помогне за решаването на проблема с трансплантацията на донорско око. Освен това новият метод елиминира традиционните следоперативни усложнения.
Понастоящем изтъняването на роговицата се лекува с трансплантация на непокътната тъкан, която се отстранява от донори. За съжаление има недостиг на такъв материал по целия свят, така че учените започват да търсят алтернатива. Те разчитат на биосинтетичен материал, чиито съставки са къси пептиди заедно с естествени полимери, известни като гликозаминогликани.
Учените тестват иновацията върху плъхове, като създават малък „джоб“ в изтънената им роговица, в който веществото се инжектира. Впоследствие материалът се излага на импулси от нискоенергийна синя светлина, която втвърдява материала в триизмерна структура, подобна на тъканта на роговицата, и след това става прозрачна. В резултат на това тази своеобразна протеза напълно поема функцията на естествената роговица.
Скоро ще се проведат опити върху по-големи животни. Междувременно статия за изследването е публикувана в списанието Advanced Functional Materials.
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини