Ако имаш скъпоценности и те не ти служат, все едно нямаш нищо. Ако в науката правиш открития и те не стигнат до хората, все едно нищо не си направил. Това твърди проф. Любка Танчева от Института по невробиология при БАН, където продължава да подготвя млади специалисти и докторанти в областта на неврофармакологията и невробиологията.
Тя поддържа дългогодишно международно сътрудничество с научни институти и университети в Израел, ръководила е няколко изследователски проекта. Нейната мисия е да развива наука в полза на хората. Вярва, че последният предел е не Космосът, а умът. Невродегенеративните заболявания са епидемията на XXI век, Болестта на Алцхаймер е най-често срещаната деменция. Проф. Танчева и нейният екип имат своите значими постижения в тази насока. Ще разкажем за някои от тях:
Учените по цял свят работят усилено, но все още няма ефикасно лечение на Болестта на Алцхаймер. Целта на този етап е с наличните способи да се забави развитието ѝ. Но и досега не е напълно ясно как точно протича това заболяване. Вече са известни над 36 механизма, които стават причина проблемът да се отключи, затова и
няма вълшебно хапче
срещу него. Проф. Танчева оприличава ситуацията на покрив, който тече през големи и малки дупки и наводнява цялата къща. Нужни са вещества и лекарства, които да запушат повече и по-големи "дупки". Идеята на нейния екип, част от направлението "Биологични ефекти на природни и синтетични продукти" с ръководител проф. Рени Калфин, е да се използва мултитаргетна стратегия, която атакува няколко цели едновременно. Това става с природни продукти, като се търсят ефективни комбинации, в които различните механизми на действие се допълват помежду си и ефектът се засилва.
Екипът на проф. Любка Танчева е успял да направи няколко значими пробива, високо оценени от научната общност, след като са докладвани
за първи път в света
Продукти, изолирани от етеричното масло на миртовото дърво, за първи път са изследвани с подобна цел от българските учени и нейната докторантка д-р Стела Драгоманова блестящо е защитила постигнатите резултати. "Никой преди нас не се беше сетил да използва това етерично масло от тамяна при невродегенеративни заболявания", споделя проф. Танчева. В момента върви патентна защита, тъй като от тези вещества ще се прави лечебен парфюм, който влияе на централната нервна система, има силно успокояващ ефект и дава отражение върху деменциите. Търсят се инвеститори, които да подкрепят разработката и комерсиализацията на готовите продукти и препарати.
Добрата новина е, че съвместно с изследователския екип на НАТСТИМ ЕООД е направена ефективна комбинация от седем натурални вещества за подкрепа на менталното здраве под името
Алвитек-Комплекс
Хранителната добавка се предлага на пазара със слоган "Защити мозъка - запази ума". Продуктът е патентован. Предклиничните изследвания ще бъдат публикувани тази есен в авторитетно научно издание. НАТСТИМ ЕООД е малка, но утвърдена българска фармацевтична компания, създадена от проф. Рахамин Шекерджийски, бивш декан на Фармацевтичния факултет при МУ - София. "Всички от екипа правим автоексперимент с тази добавка, имаме обратна връзка и от доста наши познати и приятели в България и по света, които я приемат. Освен за паметта, получаваме потвърждения, че тя има подмладяващ ефект, подобрява зрението, шумът в ушите изчезва. Подготвяме клинично изследване, което да покаже въздействието при хора с деменция, но се нуждаем от
финансова подкрепа
за да го осъществим. Всичко това е резултат от продължителни изследвания, правени са много научни публикации и желанието ни е това да стигне до широк кръг хора, за да поддържат мозъка и ума си в добра форма", обяснява проф. Танчева.
За да оставаме в добро ментално здраве, е нужна и промяна в стила ни на живот. Експертите в областта съветват движението да е на първо място в комплекса от здравословни практики. Множество изследвания показват връзката между двигателната активност и добрата кондиция на ума. При физическото натоварване се задейства процесът на
регенериране на мозъчната тъкан
и изграждане на нови нервни клетки. Градинарството, контрастните душове задвижват такъв механизъм. Здравословно хранене чрез балансирана диета, прием на много вода, редовна почивка, периодична детоксикация на организма също повлияват положително. Препоръчително е периодично да се прави гладуване, което засилва процеса на автофагия, или себеизяждане на дефектните клетки, които се изхвърлят от тялото. Този механизъм е открит от японския учен Йошинори Осуми и през 2016 г. той получи Нобелова награда. Установено е, че автофагия протича и в мозъка. За да ни служи по-добре нашият ум, може да го поддържаме пъргав и гъвкав чрез своеобразен фитнес и тренинг. Това става с четене и занимания, с размишления и учене през целия живот. Слушането на любима музика като машина на времето връща хората към забравени събития от миналото.
Изследванията върху дълголетници
в Америка според проф. Танчева дават ключ към доброто ментално здраве. След направен анализ на факторите, които са им повлияли, свързващото звено при всички се оказва наличието на мисия и кауза, на която са служили. Голямото им творческо дълголетие се дължи и на това, че са отдавали енергията си за идеи, по-висши от тях самите.
В Израел има синергия между науката, бизнеса и обществото. Всички хора и институции оказват силна подкрепа на важните за тях проекти. Дават се много средства за науката, издигната на пиедестал. Затова там новите продукти много бързо стигат до пазара, а в България процесът е твърде бавен, посочва проф. Любка Танчева. Тук липсва доброто
взаимодействие с бизнеса
"Стресът е в основата на всички хронични заболявания и особено на невродегенеративните болести. Като учени търсим начин хората да запазват своето ментално здраве през целия си живот. Усилията ни са целенасочени, имаме резултати и постижения, а не знаем как стигнем до пазара", признава още проф. Танчева.
Бързината е важна. Учените правят разработки, патентоват ги, а после от пазара ги дели пропаст. Те имат нужда от бизнес партньори, които да доведат полезния продукт до хората.
Текстът е част от бр. 115 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини