Охлаждането на инфлацията в САЩ ускорява спада на долара и рисковите активи по света могат да се възползват от това низходящо движение. Доларът се понижи с близо 13% спрямо кошница от валути от миналогодишния 2-десетилетен връх, а сега се намира на най-ниското си ниво от 15 месеца.
Спадът му се ускори, след като САЩ отчетоха по-добри от очакваните данни за инфлацията в сряда, подкрепяйки мненията, че Федералният резерв е към края на своя цикъл от повишения на лихвените проценти.
Тъй като доларът е опората на глобалната финансова система, широк набор от активи могат да се възползват, ако той продължи да пада.
Слабостта на долара може да бъде благодат за някои американски компании, тъй като по-слабата валута прави износа по-конкурентоспособен в чужбина и прави по-евтино за мултинационалните компании да конвертират чуждестранните печалби обратно в долари.
Технологичният сектор в САЩ, който включва някои от големите компании, които доведоха до ръст на пазарите през тази година, генерира малко над 50% от приходите си в чужбина, показва анализ на Bespoke Investment Group.
Суровините, които се търгуват в долари, стават по-достъпни за чуждестранните купувачи, когато доларът падне. Индексът S&P/Goldman Sachs Commodity Index се повиши с 4.6% този месец, което е най-добрият му месец от октомври.
Развиващите се пазари също печелят, тъй като падащата щатска валута прави дълга, деноминиран в долари, по-лесен за обслужване. Международният валутен индекс на развиващите се пазари MSCI е нараснал с 2.4% тази година.
За пазарите по-слабият долар и неговият основен двигател, по-слабата инфлация, са балсам за всичко, особено за активи извън САЩ", каза Алвисе Марино, валутен стратег в Credit Suisse.
Падането на зелените пари идва на фона на падането на доходността на държавните облигации на САЩ, притъпявайки привлекателността на долара, като същевременно стимулира широка гама от други валути от японската йена до мексиканското песо.
Този звук, който чувате, е пробив на технически нива на валутните пазари", каза Карл Шамота, главен пазарен стратег в Corpay. "Доларът се потапя към нивата, които преобладаваха преди Фед да започне да се повишава лихвите, и виждаме как чувствителните към риск валути се стопяват в световен мащаб."
Продължаващият спад на долара може да увеличи печалбите на валутните стратегии, като финансираната с долари кери търговия, която включва продажба на долари за закупуване на валута с по-висока доходност, което позволява на инвеститорите да приберат разликата.
Спадът на долара вече направи стратегията печеливша през тази година: инвеститор, който продава долари и купува колумбийското песо, е спечелил 25% от началото на годината, докато полската злота е донесла 13%, показват данни на Corpay.
Пареш Упадхяя, директор на стратегията за фиксиран доход и валута в Amundi US, е в мечо настроение за долара, докато залага на печалбите на казахстанското тенге, уругвайското песо и индийската рупия.
Когато погледнете какво се случва в момента, перспективите за долара остават доста мрачни", каза Упадхяя, който очаква кери сделките да процъфтяват, ако доларът продължи да пада.
В света на паричната политика спадът на долара може да бъде облекчение за някои страни, тъй като премахва неотложната необходимост за тях да подкрепят своите падащи валути.
Сред тях е и Япония. Зелените пари се сринаха с 3% спрямо йената тази седмица и се очаква най-големият седмичен спад спрямо японската валута от януари насам. Слабостта на йената е проблематична за разчитащата на внос икономика на Япония и повиши очакванията, че страната отново ще се намеси на пазарите, за да подкрепи своята валута, след като направи това миналата година за първи път от 1998 г. насам.
Търговците също внимават за потенциални действия от централната банка на Швеция предвид слабостта на кроната. Но тази седмица доларът падна с почти 6% спрямо шведската валута и се очаква най-големият му седмичен спад от ноември.
Продължаващото укрепване на йената може да накара инвеститорите да ограничат големите мечи позиции, които се натрупаха спрямо валутата през последните месеци, тласкайки я нагоре, каза валутният стратег на Societe Generale Кенет Брукс.
Разбира се, да бъдеш мечи настроен спрямо долара има своите рискове. Един от тях е потенциалното възстановяване на инфлацията в САЩ, което може да подтикне залозите към по-голяма агресивност на Фед и да отпусне много от антидоларовите сделки, които просперират тази година.
Въпреки че инфлацията се охлади, икономиката на САЩ остана устойчива в сравнение с други страни и малцина вярват, че Фед ще намали лихвите в скоро време, което потенциално може да ограничи краткосрочния спад на долара.
Все пак Хелън Гивън, валутен търговец в Monex USA, вярва, че Фед ще приключи своя цикъл на лихвени повишения преди повечето други централни банки, подкопавайки дългосрочната инерция на долара.
Докато доларът може да компенсира някои от скорошните си загуби, "след шест месеца е вероятно доларът да бъде още по-слаб, отколкото е днес", каза тя.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини