Строителството на офиси в София се увеличава с 20% на годишна база през второто тримесечие и към края му се равнява на 242 хил. кв. м. Почти половината от строителните проекти (46%) се реализират в района на бул. "Цариградско шосе" и кв. "Хладилника", показва анализ на консултантската компания MBL.
Пазарът на офиси в София е регистрирал положително нетно усвояване (бел.ред - разликата между реално наетите площи през периода спрямо предходния период) от 18 хил. кв. м за офис площи клас А и отрицателно от 3200 кв. м за клас Б. Това показва, че търсенето на офиси клас А значително преобладава през второто тримесечие, отбелязва консултантската компания. Новоподписаните сделки за офиси за тримесечието възлизат на 27 хил. кв. м.
В следващите няколко години обаче търсенето на офис площи може да бъде повлияно негативно и да се забави, предупреждава MBL. Данни от нейно допитване сред сто офис наематели, проведено през първото тримесечие на тази година, подкрепят прогнозата.
Според проучването 65% от участниците планират да увеличат броя на служителите си в близко бъдеще, но само 23 на сто прогнозират увеличаване на офис площите си. Освен това 84% от отговорилите са заявили, че прилагат или хибриден модел на работа, или работят напълно дистанционно.
Към края на второто тримесечие свободните офис площи клас А и Б възлизат на 422 хил. кв. м и съставляват 16.8% от съществуващия офис фонд в столицата. Делът на свободните площи е намалял незначително с 0.4% спрямо първото тримесечие и с 0.9 на сто на годишна база.
Най-много са свободните офис площи в райони извън центъра (18.8%), тъй като там се намират и повечето офис сгради. Най-значително изменение в заетостта се наблюдава в широкия център, където наемите в повечето случаи са по-високи от тези в зоните извън центъра. В същото време много от офисите не могат да предложат на наемателите си толкова добри условия, каквито биха предоставили сгради извън центъра, а това ги прави неконкурентоспособни и бавно измества предпочитанията на наемателите, отбелязва консултантската компания.
Инвеститорите
Пазарът на бизнес имоти постепенно се адаптира към нестабилните икономически условия през последните години, свързани с висока инфлация, повишени лихвени проценти по кредитите и забавяне при търсенето поради практики на дистанционна работа, отбелязва MBL.
Заради наложилия се на пазара на офиси след пандемията хибриден работен модел компаниите вече нямат нужда от прекомерно големи офиси и търсят решения за тях. Наемането на по-малки офиси и/или преотдаването на излишните стават обичайна практика за класическите офиси. От друга страна, се появява възможност за развитие на сегмента на споделени офис пространства, които да дават опция за по-гъвкави наемни условия, пише консултантската компания
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини