Грузия отложи кандидатурата си за присъединяване към Eвропейския съюз (ЕС) до 2028 г. Това каза министър-председателят Иракли Кобахидзе и обвини блока в „изнудване“. Причината е, че Европейският парламент подкрепи отхвърляне на резултатите от провелите се през октомври избори в страната.
Решението на Кобахидзе предизвика протести. Рано сутринта на 29 ноември полицията използва сълзотворен газ и водно оръдие, за да разпръсне протестиращите пред грузинския парламент в Тбилиси.
Новината идва след парламентарните избори през октомври, на които партията на Кобахидзе „Грузинска мечта“ получи 54% от гласовете. Опозицията и Европейският съюз обаче казват, че вотът е бил опорочен от нарушения и руско влияние. В края на октомври президентката на Грузия Саломе Зурабишвили каза, че не признава резултатите от изборите.
В четвъртък Европейският парламент прие резолюция, в която вотът се описва като последен етап от „задълбочаващата се демократична криза“ в Грузия и се посочва, че управляващата партия носи „пълна отговорност“ за това.
В отговор на резолюцията Кобахидзе каза, че неговото правителство е „решило да не поставя въпроса за присъединяване към Европейския съюз на дневен ред до края на 2028 г.“. Той добави, че страната ще продължи да изпълнява реформите, необходими за присъединяване, както и че все още планира да се присъедини до 2030 г.
Той обаче добави, че е „от решаващо значение ЕС да зачита нашите национални интереси и традиционни ценности“.
Изявлението на Кобахидзе предизвика протести в градове в цяла Грузия, като хиляди се събраха пред сградата на парламента в столицата Тбилиси, блокираха движението и развяваха знамена на ЕС.
Парламентът повиши нивото си на сигурност до най-високата степен на заплаха - червен код.
Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили се присъедини към протеста в знак на солидарност с демонстрантите.
„Аз съм с тези хора. Съпротивата започна и няма да приключи, докато не проведем нови избори“, каза тя пред репортери.
Партия „Грузинска мечта“ управлява страната от 12 години. Парламентарните избори на 27 октомври се проведоха след като месеци преди това в Грузия имаше масови протести срещу приетия закон за т.нар. чуждестранни агенти, който критиците наричат руски закон заради сходството му с подобен текст в Русия, който се използва за репресии.
Грузия има официален статут на кандидат за членство в ЕС от 2023 г. Приемането на закона обаче блокира пътя на страната към присъединяването ѝ към Европейския съюз (ЕС). Приет беше и закон, който ограничава правата на ЛГБТ общността, който също беше критикуван от‘ ЕС.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини