Един от най-новите еднорози в Силициевата долина работи в сектор, който много инвеститори доскоро не смятаха за особено привлекателен. Става въпрос за базираната в Бъркли, Калифорния минна компания KoBold Metals, която изследва находища на мед, литий и кобалт с помощта на изкуствен интелект, пише от The Wall Street Journal.
Компанията в момента набира около 200 милиона долара, което й дава пазарна оценка от над 1 милиард долара.
Част от парите ще бъдат използвани за разработване на медно находище в Замбия, което бе придобито наскоро от компанията”, заяви изпълнителният й директор Кърт Хаус, цитиран Кръгът за набиране на средства е подкрепен от рисковия фонд Breakthrough Energy Ventures на Бил Гейтс, който инвестира в различни проекти в областта на климатичните технологии.
Участие в него имат и други големи имена от технологичната индустрия като Джеф Безос и Джак Ма. Във финансирането на KoBold Metals се включват и други рискови фондове, като Andreessen Horowitz, BOND и T. Rowe Price.
Минната компания обединява елементи от две актуални тенденции. От една страна, инвеститорите наливат пари в проекти, които биха помогнали на света да премине към по-екологична икономика, включително производство на батерии за електрически превозни средства, проекти за чист водород и технологии за премахване на въглеродни емисии. Всичко това обаче изисква набор от метали, които са трудни за намиране и скъпи за добив. От друга страна, напредъкът в областта на изкуствения интелект, включително на популярните чатботове като ChatGPT, насочиха много инвестиции към стартиращите AI компании.
Основана през 2018 г., KoBold Metals използва обработката на големи масиви от данни и машинно обучение, за да идентифицира находища на кобалт, мед, никел и литий - ключови компоненти в производството на електрически превозни средства. Компанията вече има 60 проучвателни проекта в Северна Америка, Африка и Австралия. През декември 2022 година тя инвестира 150 милиона долара, за да закупи контролен дял в голямо, неразработено находище на мед в Замбия. Разработката му може да отнеме осем години, преди да започне реалният добив.
KoBold Metals твърди, че се опитва да наруши традиционните методи за проучване на минното дело, които не са се променили много през последните десетилетия. Големите минни компании обикновено възлагат проучването на по-малки подизпълнители.
По думите на Кърт Хаус, една от целите е да се съберат по-сложни и детайлни данни за находищата, които конвенционалните методи традиционно не биха успели да получат.
Процентът на успеваемост при намирането на нови находища намалява и това може да се промени само със сериозен технологичен пробив", каза Хаус.
Първоночално KoBold не е планирала да набира пари толкова скоро след миналогодишния си рунд на финансиране, но е решила да форсира плановете си заради проекта в Замбия. Част от средствата ще се използват и за проучване на нови находища от никел и литий, както и за различни софтуерни и хардуерни изследвания и разработки.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини