За Владислав и Даниела Костови празните бутилки не са отпадък, а суровина, от която могат да създадат красиви изделия. Влюбен в идеята да рециклира и колкото може по-малко пластмаса да достигне до сметищата, Владислав събира пластмасови бутилки и ексмериментира с тях. Но всичко е било в много малки мащаби и в повечето случаи не много успешно.
И така до преди две години, когато закупува първия си 3D принтер и му хрумва идеята, че може да го използва за изработката на различни предмети от рециклирана пластмаса.
Основната идея на нашата компания е да предотврати достигането на голяма част от пластмасовите отпадъци до сметищата в момента за град Силистра, но целта ни е да се разрастваме до други предимно по-малки населени места", посочи Владислав пред Economic.bg.
За да набавят необходимата им пластмаса са поставили няколко пункта в град Силистра, както на публични места, така и в училища и детски градини. След като съберат бутилките, ги сортират по цветове и течности, която е била вътре в тях. След което ги подават на машината, с която правят филамент за 3D принтери. С негова помощ вече се "принтират" въпросните продукти.
Най-често поръчваните продукти от остатъчната пластмаса, са елементи за декора - например органайзери за бюро, лампиони, свещници и най-различни декоративни елементи.
Бъдещите планове на двамата предприемачи са да се насочат към създаването на малка поточна линия, която да е с цел производство на мебели.
По думите на Владислав, двамата със сестра му получават голяма подкрепа както от хората в Силистра, така и от бизнеса. Дори наскоро с тях се е свързало едно от шивашките предприятия, от които са се снабдили с цилиндери. "Заедно с тях и с плоскости от дърво направихме първите си масички", уточнява Владислав.
Плановете им са директно да се свържат с предприятията, които изхвърлят еднотипен материал и имат нужда от рециклиране. Поради проблемите, които има в момента с боклука в област Силистра, бизнес средата е изключително благоприятна.
"Дружеството, което до скоро отговаряше за сортирането и балирането на отпадъците, прекрати своята дейност, тъй като управителят се пенсионира. И в момента има голяма дупка за запълване в комбинация с депата, които вече не приемат производствени отпадъци. Вследствие на всичко това вече има предприятия, които се свързаха с нас за директна работа", казва още основателят на Vavakada.
Началото
Всичко започва с влагането на лични средства, но малко след това Vavakada печели безвъзмездно финансиране в размер на 10000 лв. от Академия за местни предприемачи.
Компанията печели трето място и в тазгодишното издание на националния конкурс "Най-добър младежки стартъп за 2023 г." И спечелените средства ще им помогнат за сглобяването на въпросната машина, необходима за започването на серийно производство.
Планираме създаването на нови работни места. Една от причините да искам да се занимавам с това сложно нещо като рециклирането е, че искам да живея в Силистра, където човешкия ресурс е доста труден за намиране. Тук, сякаш времето е спряло. Затова обмислям дейностите, с които ще се занимавам да не изискват квалифицирана работна ръка да може всеки да бъде обучен за кратък период от време и да може да работи", уточнява Владислав Костов.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини