„Въпросът има изключително много аспекти. По принцип смятам, че това е правилният път и влизането ни в еврозоната трябва задължително да се случи. Ние сме почти в нея, тъй като сме над 20 години във валутен борд. От гл.т. на реал естейт бизнеса и от инвестиционна гл.т. ще има няколко последствия, които могат да се приемат и „положително“ и „негативно“, коментира Владимир Гюрджиев, директор Логистични и индустриални активи, „Lion’s Head Investments“ по време на четвъртата международна конференция за индустриални имоти, организирана от БГСКЛАД, с медийното партньорство на най-големия сайт за недвижими имоти imot.bg.
Положително е, че ще влезем в един механизъм на гарантирани нива на лихви и може да го използваме от достъп до капитал. От друга страна, средата ще е доста по-различна от това, в което сме в момента, защото сега сме в мини оазис.
„Когато влезем в еврозоната ще станем част от по-голямо семейство и ще имаме по-голяма стабилност и от една рискова група ще отидем в друга“, допълва Гюрджиев.
Сравнявайки България и Румъния, за инвеститорите разликата не е толкова в транспортно отношение, колкото от гл.т. набирането на кадри. „Румъния, за разлика от нас, предприема ефективни стъпки за борба със сатурацията. В Румъния като се отиде на строителна площадка, 50% от хората там не са румънци. Те са от Индия, Бангладеш и Виетнам. Румънците работят в други сфери с по-висока добавена стойност. Клиентите, с които всички работим като инвеститори и наемодатели, получават обратна връзка, че в България има магистрали, добра свързаност, валутен борд, но няма кой да работи. Това има значение за производствата, а логистиката е производна функция на производствата. Това всичко го повтаряме с години и като че ли частният сектор го е разбрал като проблематика и прави каквото зависи от него. Но без съдействието на държавата, няма как да се случат нещата“, заключава Гюрджиев.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини