Лидерите на страните от ЕС, Г-7, САЩ и Австралия се съгласиха да въведат таван на цената на дизеловото гориво от Русия, съобщи Bloomberg.
Споразумението поставя горна граница на цените на "морските петролни продукти с произход Русия", каза Министерството на финансите на САЩ. Има две ценови нива: едното се прилага за петролни продукти "премиум към суров" като дизел, керосин и бензин, които ще бъдат ограничени до 100 долара за барел, и петролни продукти като мазут, които ще бъде ограничен до 45 долара за барел. Очаква се новата мярка да влезе в сила през април.
Страните от ЕС са се договорили помежду си точно за два тавана на цените на петролните продукти. Г-7 се съгласи с предложението на ЕС по този въпрос.
Държавите се опитват допълнително да ограничат способността на Русия да печели пари и да финансира военните си усилия с нови ценови ограничения за продукти като бензин и мазут.
От 5 февруари ЕС иска да забрани вноса на руски петролни продукти на своя територия, но в същото време, заедно с Г-7, да въведе таван на цените за руския износ на тези продукти за трети страни.
Докато санкциите на ЕС затварят един от най-важните пазари на Русия за нейните изкопаеми горива, ценовите тавани имат за цел да позволят на руския износ да продължи да тече на световния пазар, избягвайки голям недостиг на доставки на петрол или ценови шок.
Решението за нивото на тавана беше отложено, след като Полша и балтийските държави настояха за преразглеждане надолу на тавана на цените на суровия петрол и за по-ниски тавани на цените на петролните продукти. Беше постигнато споразумение при уговорката, че и двата комплекта ценови тавани вече ще подлежат на преразглеждане на всеки два месеца, считано от март 2023 г., пише Politico.
Новата забрана на ЕС за руски дизел и други петролни продукти представлява последното икономическо отмъщение на блока срещу Кремъл в отговор на нахлуването в Украйна.
Преди войната Русия обикновено доставяше повече от половината от вноса на дизел в ЕС. Предстоящата забрана за внос в ЕС доведе до опасения за шок в предлагането или цените, но растящият внос през последните седмици засега намали тревогите.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини