Всеки български стартъп може да се състезава в Startup World Cup Bulgaria 2023. Спечелилият ще участва в заключителния етап, който с провежда в САЩ в края на годината. Над 60 държави от цял свят ще изпратят своите победители на големия финал сцена, на която става оспорваната надпревара за наградата от 1 млн. долара. На нея ще имат много емоции, ще получат безценен опит, но и възможност да бъдат забелязани и да се срещнат с едни от най-големите рискови инвеститори от Силициевата долина.
България организира официален квалификационен кръг и конкурс, който излъчва участник за световния финал. Срокът за кандидатстване е до 20 май, а решаващата гала вечер ще се проведе на 13 юни в Интер Експо Център в София. Нужно е да имате страхотна идея, юридическото лице да е регистрирано на територията на България преди не повече от 3 г. към момента на кандидатстване. Може да участват и чуждестранни стартъпи, като задължително условие за тях е поне един от основателите им да е български гражданин. Записването в България и във всяка друга страна участник става след попълване на апликационна форма и изпращане на презентация, представяща компанията. На финалната вечер презентациите са на английски език в рамките на 4 минути, но всички трябва да са добре подготвени за въпросите на журито, в което са едни от най-разпознаваемите имена в рисковото инвестиране у нас.
Организатори на конкурса в България са Европейската асоциация на дигиталните експерти (EURODEA)и Internet Media Group. Големият финал в САЩ всяка година се организира от една от най-големите компании за рисково инвестиране PegasusТеchVentures. "Каним за участие всички, които вярват, че имат идея, решение или продукт, който ще промени света и живота на милиони хора”, казва Преслав Бобев, председател на EURODEA. Той отбелязва, че наградата от 1 млн. долара не е печеливш билет от лотарията, а кредит на доверие и инвестиция в отличената стартъп компания за 2023 г.
На финалите през септември 2022 г. България беше представена от победителите в националното състезание от предходните две години. "Пандемията направи невъзможно провеждането на заключителния етап през 2021 г. Затова миналогодишният финал беше много по-голям, оспорван и специален. В края на септември над 2000 души от цял свят се включиха в двудневното събитие в Сан Франциско”, споделя Преслав Бобев. Големият победител е канадска компания, разработила технология за преработка и рециклиране на дамски чорапогащници, избрана от изцяло дамско жури. Осемте дами в него са сред най-именитите финансисти в САЩ, които вземат решения за финансиране и инвестиции в иновативни компании в размер на милиарди долари всяка година. Основният критерии всеки член на журито е "Бих ли инвестирал 1 млн. собствени средства в тази идея и проект".
Преслав Бобев - Снимка Личен архив
"Откроява се тенденция за даване на предимство на решения и технологии, насочени към опазването на природата и пестенето на ресурси, както и иновации в областта на медицината”, отбеляза Бобев. По негови наблюдения при подобна надпревара решаващи за оценката на журито са не само добрите проекти, но и силните презентационни умения на техните екипи.
Успехът на събитието в България, което имаше две издания, и блясъкът на финалната вечер са високо оценени. През 2024 г. Преслав Бобев и Internet Media Group ще получат правата и доверието на организаторите на световните финали и ще организират регионалните етапи на Световната стартъп купа в Турция и Гърция.
Текстът е част от бр. 113 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини