Българската енергийна компания "Инерком", която стана известна с желанието си да придобие на активите на CEZ в България преди няколко години, е подписала споразумение с китайския производител на слънчеви панели Anhui Huasun Energy. То е за доставка на панели за ВЕИ проекти на дружеството в България, съобщават от китайската компания.
Рамковият договор е за доставка на фотоволтаични системи, използващи модули за хетеропреход (HJT) с общ капацитет от най-малко 1.5 GW. Според наличната информация, с тази сделка Huasun става първата компания в света, която печели поръчки на ниво GW в областта на HJT.
Подробности за стойността на сделката не се разкриват, не става ясно и за кои други проекти освен този в Априлци ще се използват панелите.
До края на 2025 г. Huasun ще осигури модули от серия Himalaya с ултрависока ефективност за мащабните комунални проекти на "Инерком" в България", става ясно още от сайта на китайската фирма.
В съобщенито се добавя, че сделката за доставка на 1.5 GW HJT модул между Huasun и "Инерком" ще подпомогне множество фотоволтаични проекти в България в мащаб на комунални услуги. Един от тези проекти е соларен парк "Априлци" с мощност 150 MW. "Инерком" вече е изградила и пуснала в експлоатация 57 MW от мощностите по проекта през 2021 г. Основен доставчик на соларни панели за този проект е Huasun, а доставчик и партньор в електрическата част е Hitachi Energy Bulgaria. През 2021 г. Huasun предостави 86 MW високоефективни соларни модули HJT за проекта на "Инерком" за слънчева енергия в Южна България, а до края на 2023 г. те ще доставят над 500 MW соларни модули HJT за други проекти в България.
Изпълнителният директор на "Инерком" Славчо Върбаков "оцени високо качеството на продуктите на Huasun, техническите характеристики и възможностите за доставка и изрази задоволството си от дългосрочните отношения между двете компании", казват още от дружеството.
Главният изпълнителен директор на Huasun, Дан Джоу, е коментирал ранното приемане на HJT модулите от "Инерком" и потенциала на технологията в Европа. Той също така изрази своя ангажимент към продуктовата концепция за по-висока мощност, по-висока ефективност и по-високи приходи.
Българската компания е разработчик и на 150 MW соларен парк "Априлци" край Пазарджик. През 2021 г. "Инерком" завърши и пусна в експлоатация 57 MW от съоръжението, използвайки панели, доставени от Huasun. През последното десетилетие "Инерком" изгради соларни фотоволтаични паркове с обща мощност над 150 MW в България, Гърция и Румъния. "Инерком" стана известна през 2018 г. със сделката по продажбата на българските активи на чешкия енергиен гигант ЧЕЗ в България. Тогава никому неизвестен собственикът на компанията Гинка Върбакова искаше да купи най-голямото електроразпределително дружество, което доставя ток на близо 3 млн. абонати в Западна България. В крайна сметка сделката пропадна, тъй като беше спряна от Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) с мотив за господстващо положение. Сагата продължи през 2022 г. като компанията на Върбакова осъди КЗК за незаконно блокиране на сделката ѝ.
Гинка Върбакова не е в управлението на дружеството от ноевмри 2020 г., като справка в Търговския регистър показва, че на нейно място е Малина Иванова Върбакова, която го управлява заедно с мъжа на Гинка Върбакова Славчо Върбаков.
Китайската Huasun е разработчик и популяризатор на HJT технологията от нейното създаване през 2020 г. HJT модулите, които са съставени от тънки слоеве аморфен силиций и кристален силиций, осигуряват по-висока ефективност при генериране на енергия в сравнение с конвенционалните слънчеви модули.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини