Собственикът на Facebook Meta Platforms публикува в сряда модел на изкуствен интелект, който според него е най-големият досега по рода си. Става въпрос за възможност за избор на индивидуални обекти от изображение, заедно с набор от данни за анотации на изображения, пише Reuters.
Изследователският отдел на компанията написа в блога, че неговият Segment Anything Model (SAM) може да идентифицира обекти в изображения и видеоклипове дори в случаите, когато не е срещал тези елементи в своето обучение.
Използвайки SAM, обектите могат да бъдат избрани чрез щракване върху тях или писане на текстови подкани. В една демонстрация писането на думата "котка" подтикна инструмента да нарисува кутии около всяка от няколко котки на снимка.
Големите технологични компании започнаха да съобщават шумно своите пробиви в областта на изкуствения интелект, откакто поддържаният от Microsoft чатбот ChatGPT се превърна в сензация през есента, предизвиквайки вълна от инвестиции и надпревара за доминиране в пространството.
Meta представи няколко функции, които внедряват типа генеративен AI, популяризиран от ChatGPT, който създава чисто ново съдържание, вместо просто да идентифицира или категоризира данни като друг AI, въпреки че компанията все още не е пуснала продукт.
Примерите включват инструмент, който върти сюрреалистични видеоклипове от текстови подкани и друг, който генерира илюстрации на детски книги от проза.
Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг каза, че включването на такива "креативни помощни средства" в приложенията на Meta е приоритет тази година.
Meta вече използва вътрешно технология, подобна на SAM, за дейности като маркиране на снимки, модериране на забранено съдържание и определяне кои публикации да се препоръчват на потребителите на Facebook и Instagram.
Компанията каза, че пускането на SAM ще разшири достъпа до този тип технология.
SAM моделът и наборът от данни ще бъдат достъпни за изтегляне под некомерсиален лиценз. Потребителите, които качват свои собствени изображения към придружаващ прототип, трябва да се съгласят да го използват само за изследователски цели.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини