Десетки хиляди хора излязоха на демонстрация в събота вечер срещу регионалните власти във Валенсия във връзка с реакцията им след опустошителните наводнения в региона.
В края на октомври проливни дъждове нанесоха големи щети и предизвикаха смъртта на над 200 души, повечето от които във Валенсия. Испански медии определиха това като третото най-смъртоносно природно бедствие в историята на страната.
Близо 130 000 души в събота протестираха и скандираха „ние сме изцапани с кал, вие сте изцапани с кръв“.
Протестиращите изпълниха центъра на Валенсия и поискаха оставката на ръководителя на регионалното правителство Карлос Масон. Някои демонстранти изхвърлиха кални ботуши пред сградата на общинския съвет в знак на протест.
Бурята, предизвикала смъртоносните наводнения, е била безпрецедентна по мащабите си, въпреки че проливните дъждове и бурите са обичайни за средиземноморските региони на Испания през септември и октомври, пише испанското издание на Би Би Си. В някои от градовете за няколко дни е паднал повече дъжд, отколкото обикновено вали през цялата година.
Климатологът Хорхе Олсина казва пред медията, че въпреки тежките метеорологични условия тогава, „подобни неща не би трябвало да се случват в развита страна с ресурсите, с които разполага Испания“.
Лоша организация
Жителите на засегнатите райони обвиняват Карлос Масон, че е обявил тревога твърде късно - в 20:00 ч. на 29 октомври, много след като водата вече е заливала много от близките градове и села.
Премиерът на Валенсия обвини централните власти, включително и официалната агенция за мониторинг на водите, че са се забавили с това да предоставили достатъчно информация за сериозността на ситуацията.
Би Би Си пише, че Държавната метеорологична агенция е повишила степента на тревога до максимална сутринта на 29-и октомври и е предупреди за „много висока степен на риск за населението“.
Причината е била т.нар. феномен "Дана" (DANA), който възниква, когато топъл и влажен въздух се срещне със студен въздух в атмосферата и причинява нестабилна метеорологична система. Според някои учени глобалното затопляне е влошило ситуацията допълнително.
Градско планиране
Друг възможен фактор, допринесъл за тежките последици от наводненията, пише Би Би Си, е историческият проблем с неорганизираното застрояване на земята по испанското средиземноморско крайбрежие - един от най-гъсто населените и туристически райони на страната, където в продължение на десетилетия се строи в райони, застрашени от наводнения.
Според експерта Хосе Мария Бодоке, цитиран от изданието, „основният фактор, който увеличава загубите на човешки живот и икономическите щети, е урбанизацията на речните корита и вади - обстоятелство, което се наблюдава и в повечето градски центрове, засегнати от DANA“.
Предстои испанският крал Фелипе VI да посети отново източната част на Валенсия с цел да извърши наблюдение на продължаващите спасителни и почистващи операции във Валенсия.
При първото си посещение преди седмица, придружен от кралица Летисия, кралят беше посрещнат от разгневени тълпи, които хвърляха кал и обиждаха кралската двойка.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини