Досегашната президентка на Молдова Мая Санду печели най-много гласове от изборите, провели се в неделя. Въпреки това тя ще трябва да се яви на балотаж с подкрепяния от проруските социалисти Александър Стояногло.
Заедно с президентските избори в страната се проведе и референдум за проевропейския път на Молдова. Според последните данни повече хора в страната са гласували "за", като преднината остава крехка.
Новината идва след кампания, белязана от твърдения за руска намеса във вота. Много наблюдатели определят двойните избори в Молдова като решаващи за определяне на бъдещата посока на страната - дали тя ще има по-тесни връзки с Европа и Запада или ще се обърне повече към Русия.
Към 8 часа сутринта Мая Санду води с 41,92% от гласовете, следвана от Стояногло с 26,35%. Тъй като никой от кандидатите няма повече от 50% от гласовете, те ще се изправят един срещу друг на втори тур на 3 ноември.
На 21 октомври сутринта Санду каза, че гласуването е било подложено на „безпрецедентна“ атака от „престъпни групи“, които са се опитали да купят стотици хиляди гласове в опит да „подкопаят демократичния процес“.
Същевременно при преброени 98,33% от гласовете на референдума за проевропейско бъдеще гласувалите „за“ (50,03%) са повече от тези "против" (49,97%), макар преднината да е малка.
Избирателната активност е почти 50 %, което надхвърля 33 %, необходими за валидността на референдума.
„Очакваме окончателните резултати и ще отговорим с категорични решения“, каза Санду. Те ще бъдат публикувани около 10 ч. местно време на 21 октомври.
Ако резултатът от референдума покаже, че повечето молдовци не подкрепят проевропейското бъдеще на Молдова, това няма да изключи бъдещо членство, но ще нанесе сериозен удар на Санду и нейните съюзници.
Прездидентът в Молдова разполага с ограничена пряка власт, но Санду използва прозападните си послания и влиянието на либералната си партия ПАС за провеждане на ограничени реформи. През 2022 г. страната официално подаде кандидатура за членство в ЕС, а година по-късно беше съобщено, че ЕС започва преговори за присъединяване с Кишинев.
По време на управлението си Санду премахна зависимостта на Молдова от руския природен газ след пълномащабното нахлуване в Украйна. Това обаче допринесе за висока инфлация и други икономически трудности за много от жителите на Молдова.
Освен предупрежденията от страна на местни официални лица, включително външния министър на Молдова, американски и други западни официални лица съобщиха, че Русия е предприела „много ясни действия за подкопаване на предстоящите избори и референдум“.
Русия, която все още има стотици войници в бивша съветска база в силно рускоезичния отцепнически регион на Молдова - Приднестровието, отрича да има намеса в молдовския вот.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини