Сред най-перспективните нови купувачи на руския дизел се нареждат страните от Близкия изток и Северна Африка. Източници на Reuters разказват, че горивото не е желано в Индия, макар че страната купува все по-големи количества други петролни продукти.
Причината е цената - руските петролни продукти се продават при таван от 45 долара за барел, което е изгодно за индийския пазар. Но таванът за дизела е 100 долара, добавяйки към тях разходите за преноса и митата, цената се доближава до тази на борсите в Азия - около 110 долара за барел дизел.
По данни на търговци и на Refinitiv след 5 февруари - когато влезе в сила забраната за внос на руски горива в ЕС - Русия пренасочва износа на дизел и към Африка (Тунис, Мароко, Алжир, Гана и Того), към Саудитска Арабия, Оман и Турция, както и към Бразилия.
Търговците смятат, че най-печеливша при тази ситуация е корабната индустрия, която се възползва от удължените маршрути и по-високите такси за преноса. Руските черноморски пристанища се радваха на близостта си с турския пазар заради дизеловите доставки и преди, докато износителите от балтийските пристанища Приморск и Висоцк, трябваше да заменят европейските дестинации с много по-дълги пътувания, повишавайки разходите си за превоз.
От друга страна, Индия произвежда дизел в достатъчни количества, за да задоволи нуждите на вътрешния си пазар, включително и с руски петрол, който купува с добра отстъпка.
"Логиката с покупката на руския дизел би била реекспорт, но цената е такава, че това не е икономически изгодно", коментират търговци пред Reuters.
По отношение на нафтата ситуацията е по-различна - произведената в Сингапур суровина е с цена от 80 долара за барел. При това положение компанията Reliance Industries, която е собственик на най-голямата рафинерия в света, е увеличила вноса на нафта от Русия до почти 222 хил. тона през февруари, според данни на Refinitiv. Компанията е започнала да купува този продукт още през септември, а през януари вносът достигна 217 хил. тона.
В момента Reliance е най-големият купувач на петролни продукти от Русия в Индия и се очаква вносът да продължи да расте”, казват източниците.
Две държавни индийски рафинерии - Bharat Petroleum и Indian Oil, също анализират опции да купуват руска нафта, но още не са направили запитване за оферти. Източник от компаниите потвърждават за интереса, особено ако има отстъпки в цената.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини