Строителната компния "Главболгарстрой" вече поглежда към изграждането и модернизирането на инфраструктура за пренос на водород, както и в развитието на собствени проекти в сферата. В дългосрочен план строителното дружество вижда решение на енергийните предизвикателства имено в него.Това заяви Пламена Ненкова, зам.-изпълнителен директор "Стратегии, комуникации и международни отношения" в "Главболгарстрой” по време на Southeast Europe&East Med, организирано отDelphi Economic Forum.
В панела, посветен на зелената революция в Източното Средиземноморие и Югоизточна Европа, ГБС представи зелените идеи в строителството и иновативните проекти, по които работи.
Текущото решение на енергийните предизвикателства пред Европа в момента безспорно е природният газ (LNG), в средносрочен план това са соларната и вятърна енергия, но в дългосрочен план темата за водорода като източник на енергия стои на дневен ред", коментира Ненкова.
Фокусът на ГБС в сферата на водорода е в две основни направления: модернизиране на газовата инфраструктура с цел пренос на допълнителни количества H2 при смесване с природен газ и изграждане на специализирана водородна инфраструктура.
Основна тема на говорителите в енергийния панел на конференцията в столицата на САЩ бе неизползваният потенциал на Източното Средиземноморие в производството на чиста енергия и как по-силните регионални партньорства могат да съдействат за преодоляване на климатичните предизвикателства.
В дискусията за зеленото бъдеще бяха обсъдени проблемите с преноса на енергия, където ролята на строителния сектор е ключова. Като изпълнител на множество стратегически проекти в Югоизточна Европа, "Главболгарстрой" очерта като свой приоритет работата си по енергийната инфраструктурна свързаност и обезпечаване приложението на бъдещите зелени политики с нейното изграждане."
Като лидер в Югоизточна Европа в областта на изграждането на енергийна инфраструктура, вече десетилетия ГБС следи от близо развитието на енергийните пазари, както и текущия преход към ВЕИ. Строителният сектор може да спомогне за това едно решение бързо да разшири мащаба си и да допринесе за създаването на конкурентен, интегриран и ликвиден пазар на водород и други енергийни източници", отбеляза Ненкова.
Едно от основните предимства на "Главболгарстрой" е дългогодишното партньорство с водещи компании в доставката на оборудване в енергийния сектор Solar Turbines and Honeywell, както и оперативният офис на ГБС в Брюксел, чрез който компанията следи отблизо всички теми, свързани и конкретно с финансирането на зелени решения.
Целите на Европейската комисия за постигане на въглеродна неутралност към 2050 г. определено са амбициозни, особено за региони като Югоизточна Европа. В плана си Re-Power EU Европейската комисия на практика удвои целите до 2030 г. по отношение на водорода, поставяйки изисквания за производство на 10 млн. тона зелен водород, както и за внос на допълнителни 10 млн. тона чист водород.
Постигането на тези цели несъмнено изисква мобилизация на цялата строителна индустрия като основен стълб в изграждането на енергийната инфраструктура, не само на територията на Югоизточна Европа, но и в аспект на междуконтиненталната търговия и транспорт на енергия.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини