Шведският институт за изследване на пътищата и транспорта започна да тества методологията, присъединявайки се към университета Линкопинг в проекта. Както пише 40ton.net , проучването на такава тема е продиктувано от дългия принудителен престой на камионите на зарядните устройства, който се превърна в проблем.
Дългият престой е не само загуба на време, но и увеличаване на недостига на паркоместа особено при евентуално прекъсване на електропреносната мрежа. При сменяемите батерии практически няма прекъсвания и благодарение на тази технология процесът на зареждане може да се планира по-добре, като се адаптира към часовете с по-ниско потребление на електроенергия или към периодите на най-висока ефективност на фотоволтаичните панели на слънчеви електроцентрали.
В Китай няколко производителя вече предлагат камиони с такава система, включително SAIC Hongyan и Sany. Такива батерии са монтирани зад кабината и се повдигат с помощта на малки кранове на специални места за подмяна.
Магистралният влекач пристига там след използване на наличния енергиен резерв и за няколко минути заменя батериите със заредени, като отново получава пълен резерв от електроенергия. Автопаркът със система за смяна на батерията за 3 минути за всеки камион е китайска идея.
SAIC Hongyan го направи първи под формата на малка сграда, през която може да премине камион. Автомобилът се поставя на определеното място, а специален кран изважда целия комплект батерии заедно с охлаждащите им елементи. Всичко това е монтирано във вертикален корпус, зад кабината на камиона.
След това отстранените батерии се зареждат, а на тяхно място се поставя друг зареден комплект. Цялата операция отнема от 3 до 5 минути и се извършва под наблюдението на един човек.
Самият производител подчертава, че засега това решение е актуално за камиони, пътуващи на кратки разстояния. Автомобилът трябва да пристига редовно в базата. Предимствата обаче включват, разбира се, спестяване на време и ниско собствено тегло. С батерия от едва 282 kWh, електрическите камиони могат да тежат същото като дизеловите.
Сега шведите проучват дали подобна система може да работи в Европа? Те планират да проучат задълбочено техниката, като подготвят три пилотни точки за смяна на батерии. Такива станции ще работят в Стокхолм, Норкьопинг и Линкьопинг, поддържайки група тестови камиони от местни автопаркове.
Предпроектното проучване на целия проект трябва да бъде готово през следващата година. Шведското правителство подкрепи този проект с финансиране в размер на 5 милиона крони, т.е. 430 000 евро.
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини