Уникалният архитектурен паметник в стил рококо - китайският дворец на Екатерина II в Ораниенбаум, е напълно открит след продължителна реставрация, завършени са последните вътрешни зали на обекта на културното наследство.
„През 2007 г. музейният резерват Петерхоф и Газпром подписаха споразумение за цялостна реставрация на Китайския дворец, за възстановяване на всички вътрешни зали и помещения. Днес ние приключваме работата си и можем с право да кажем, че Китайският дворец вече се е превърнал в място за привличане на жителите на Санкт Петербург и многобройните туристи. Изказваме огромна благодарност на всички музейни служители за подкрепата на инициативите и за ползотворната съвместна работа“, каза на церемонията председателят на УС на ПАО „Газпром“ Алексей Милър.
Милър и настоящ генерален директор на музея-резерват Петерхоф Роман Ковриков отбеляза големия си принос за успешното завършване на реставрацията на заслужилия деятел на културата на Руската федерация Елена Калницкая, която ръководеше музея през 2009-2022 г. Колективът на музея под нейно ръководство, заедно с реставраторите, успяха да разрешат сложни и необикновени проблеми, възникнали по време на този дълъг процес.
„След войната китайският дворец, запазен по чудо, е един от първите, които приемат посетители и е реставриран. Но през 80-те години дворецът се нуждаеше от нова реставрация, премина през дълъг път на одобрения и накрая през 2007 г. започнахме този труден, но най-накрая завършен път на реставрация. Китайският дворец най-после отвори врати в пълната си украса и блясък“, допълни Ковриков.
Както каза ръководителят на сектор „Собствена дача“ на церемонията: отдел "Съхранение и проучване на паметниците на Ораниенбаум" ГМЗ "Петергоф" Татяна Сясина, след реставрация дворецът ще може да съществува без намеса дълго време. Това се улеснява от създадената тук система за климатичен контрол, както и консервативно отопление. В повечето зали вече е създадена музейна експозиция, в останалите се подготвят нови експозиции.
„Невъзможно е Китайският дворец да се сравни с който и да е друг. Това е музей, който е съхранил не само интериора от епохата на Катрин, но и самата аура, това, което наричаме усещането за история, когато влезем и вярваме, че Катрин е била тук. Реставрацията вече е завършен етап“, подчерта Татяна Сясина.
Китайският дворец се счита за уникален архитектурен паметник в стил рококо. Построен е по заповед на императрица Екатерина II като сграда за краткотраен отдих по проект на италианеца Антонио Риналди. Дворецът получи името си благодарение на любимия интериор на императрицата, направен в стил Chinoiserie - ориенталистка имитация на китайската архитектура. Дворецът остава една от малкото императорски резиденции в предградията на Санкт Петербург, които са практически неповредени по време на Великата отечествена война, благодарение на което паметникът запазва оригиналния си интериор и външен вид.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
прочети още
Източник:
fakti.bg
назад към списъка с новини