Бързото намаляване на емисиите на метан се разглежда като едно от най-ефективните краткосрочни действия, които могат да бъдат предприети, за да се помогне за постигането на глобалната климатична цел за ограничаване на затоплянето до 1.5°C. Метанът е изключително мощен парников газ с до 80 пъти по-голяма затопляща мощност от CO2, а нефтените и газовите съоръжения са сред най-големите промишлени източници на емисии на метан.
Европа отдавна работи върху регулации, насочени към този мащабен замърсител в енергийния сектор. В понеделник страните от Европейския съюз окончателно одобриха Закона за налагане на ограничения за емисиите на метан върху вноса на петрол и газ от 2030 г., оказвайки натиск върху международните доставчици да намалят изтичането на мощния парников газ.
Новият регламент установява рамка за мониторинг и смекчаване на емисиите на метан в рамките на ЕС. Той се фокусира по-специално върху точното събиране на данни, които са били силно недостатъчно докладвани до момента, и прилагането на мерки за намаляване на течовете и регулиране на рутинните практики за вентилиране и изгаряне.
Така от 2030 г. ЕС ще наложи "максимални стойности на интензитета на метан" за изкопаемите горива, пуснати на европейския пазар. Европейската комисия ще определи точните граници на метан до тази дата.
Правилата за внос вероятно ще засегнат големи доставчици на газ като САЩ, Алжир и Русия. Москва намали доставките за Европа след инвазията си в Украйна през 2022 г. и оттогава беше заменена като най-големия доставчик на газ за Европа по тръбопроводи от Норвегия, чиито доставки са с най-нисък интензитет на метан в света, пише Reuters.
Законът ще принуди операторите на инфраструктура за изкопаеми горива да измерват и докладват емисиите на метан и редовно да проверяват обектите си за изтичане на мощния парников газ.
Освен това регламентът забранява изпускането и изгарянето на метан от дренажни станции до 2025 г. и от вентилационни шахти до 2027 г., освен ако не е строго необходимо или в случай на авария или неизправност.
Законодателството се отнася и до вноса, който съставлява около 80% от потреблението на петрол и газ в ЕС - изисквайки компаниите, внасящи петрол и газ в блока, да демонстрират, че тяхната верига за доставки има стандарти за мониторинг на емисиите, еквивалентни на тези в ЕС от 2027 г.
Вносителите на петрол и газ, които пренебрегват ограничението, могат да бъдат изправени пред финансови санкции.
Администрацията на Байдън - която заедно с ЕС обедини страните да намалят емисиите на метан с 30% до 2030 г., за да ограничат изменението на климата - приветства закона на ЕС за метана.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини