Медта поскъпна до рекордно високи нива в понеделник, след като неотдавнашното рали създаде импулс за спекулантите и фондовете да залагат на по-високи цени на метала.
По-долу са основните факти за пазара на мед, получени от Международната група за изследване на медта (ICSG), Международната асоциация за мед (ICA) и данни на Reuters.
Промишлена употреба
Медта се използва в енергетиката и строителната индустрия и се очаква да се възползва в бъдеще от прехода към зелена енергия чрез допълнително търсене от сектора на електрическите превозни средства. Очакват се и нови приложения, включително центрове за данни за изкуствен интелект (AI).
Производството на оборудване в момента е най-големият сектор за крайна употреба на мед, следван от строителството и инфраструктурата.
Глобалното използване на рафинирана мед се повиши от 10 милиона метрични тона в края на 80-те години на миналия век до 26.5 милиона тона през 2023 г., тъй като Азия стана най-големият потребител със 70% дял. Към 2022 г. Китай е най-големият потребител на рафинирана мед, като използва 14.7 милиона тона.
Производствена верига по видове и по регион
Залежите от мед, един от първите метали, използвани от хората, са широко разпространени по целия свят. Скрапът представлява значителни количества от световното предлагане годишно.
Основната производствена верига на медта започва от добива на медсъдържащи руди, след което преминава към производство на медни концентрати, обикновено съдържащи около 30% мед.
Процесът на топене превръща концентрата в щейн, съдържащ 50 70% мед. Щейнът се преработва в блистерна мед със съдържание на мед 98.5 99.5%. В следващата стъпка се произвеждат рафинирани катоди с 99.99% съдържание на мед.
Добивът от медни мини възлиза на 22.4 милиона тона през 2023 г., като Чили, Перу и Демократична република Конго (ДРК) са най-големите производители. Производството на рафинирана мед, включително вторична мед или скрап, възлиза на 26.5 милиона тона през 2023 г., като Китай е най-големият производител.
Основни износители и вносители
Глобалната търговия с мед включва всички основни продукти в преработвателната верига концентрати, блистери и аноди, катоди и слитъци, скрап и полуфабрикати.
Чили, Перу и Индонезия са основни износители на медни руди и концентрати, докато Китай, Япония и Южна Корея са основни вносители на тези продукти.
На пазара за медни блистери и аноди Замбия, Чили и ДРК са основни износители, като Китай и Индия са основни вносители.
За търговията с рафинирана мед Чили, ДРК и Русия са основни износители, докато Китай, САЩ и Италия са основни вносители.
Баланс между търсене и предлагане
Глобалният пазар на рафинирана мед на стойност 26.5 милиона тона беше балансиран през 2023 г., но е изправен пред излишък от 162 000 метрични тона тази година и 94 000 тона през 2025 г., според ICSG, тъй като рафинираното производство се очаква да нарасне с 2.8% през 2024 г. и 2.2% през 2025 г.
Въпреки това доставките на мед от мините са по-ниски от очакваното досега поради по-бавното нарастване на редица проекти, закъснения при новите проекти и затварянето през декември на First Quantum голяма мина Кобре Панама.
Това ограничи доставките на меден концентрат за топилните заводи в Китай и се вижда в срива на таксите за рафиниране и обработка в страната.
Въпреки ограниченото предлагане на меден концентрат, текущото търсене на мед в Китай е сравнително слабо, тъй като запасите в складовете, наблюдавани от Shanghai Futures Exchange, са близо до четиригодишни върхове, а премията за внос на мед в китайската област Yangshan е нула.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини