Светът е изправен пред недостиг на полезни изкопаеми, необходими за производството на електромобили, вятърни турбини, слънчеви панели и други технологии за чиста енергия, които са от съществено значение за прекратяване на зависимостта от изкопаеми горива.
Базираната в Париж Международна агенция по енергетика заяви в доклад, публикуван в петък, че рязкото понижение на цените на лития, кобалта, никела и графита през миналата година е "добра новина за потребителите", но обезкуражава инвестициите в добива на тези важни минерали.
До 2035 г. светът е на път да задоволи само 70% от световното търсене на мед и 50% от търсенето на литий, допълва агенцията.
Апетитът на света за технологии като слънчеви панели, електрически автомобили и батерии расте бързо - но не можем да го задоволим без надеждни и разширяващи се доставки на критични минерали", заяви в изявление Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ.
Инвестициите в добива на критични минерали са нараснали с 10% през миналата година - темп, който според агенцията е "здравословен, но по-бавен от този през 2022 г.".
МАЕ прогнозира, че инвеститорите ще трябва да вложат 800 млрд. долара в минни проекти от сега до 2040 г., за да имат шанс да ограничат повишаването на глобалните температури до 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.
МАЕ отбелязва, че цените на някои важни минерали са се върнали към ниските си нива отпреди пандемията, като тези, необходими за производството на батерии, са спаднали особено рязко.
Поевтиняването е причинено от "силното увеличение" на предлагането, което изпреварва ръста на търсенето през последните две години, заяви МАЕ. Въпреки това "днешният пазар с добро предлагане може да не е акуратен ориентир за бъдещето, тъй като търсенето на важни минерали продължава да се увеличава", добавят още от там.
Търсенето на графит например се очаква да се увеличи четирикратно до 2040 г. спрямо сегашното ниво, ако светът предприеме мерки за избягване на затопляне над 1.5 градуса.
Цената на лития се срина със 75% през 2023 г., докато цените на кобалта, никела и графита спаднаха с между 30 и 45%. Според МАЕ тези спадове са помогнали за намаляване на цената на батериите с 14%.
Рискове, свързани с концентрацията
Концентрацията на производството на критични минерали в малък брой държави увеличава риска от недостиг, предупреди агенцията.
Тя очаква, че в периода до 2030 г. 75% от ръста на доставките на литий, никел, кобалт и редкоземни елементи ще дойде само от няколко държави. За видовете графит, използвани в батериите, почти 95% от ръста на доставките вероятно ще дойде от Китай, прогнозира МАЕ.
"Тези високи равнища на концентрация на доставките представляват риск за скоростта на енергийните преходи, тъй като правят веригите и маршрутите за доставки по-уязвими към смущения, независимо дали са предизвикани от екстремни метеорологични условия, търговски спорове или геополитика", заяви агенцията.
Високата пазарна концентрация означава, че съществува риск от значителен недостиг на доставки, ако по някаква причина доставките от най-голямата страна производител бъдат прекъснати."
Учените считат затоплянето от 1.5 градуса за праг, отвъд който екстремните горещини, наводненията, сушите, горските пожари и недостигът на храна и вода биха имали катастрофални последици.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини