Руски военни самолети са бомбардирали бунтовниците в Сирия, които превзеха голяма част от град Алепо. Същевременно Иран съобщи, че посолството на страната в града е било атакувано.
На този фон в събота вечерта стана ясно, че бунтовниците, водени от "Тахрир аш Шам", са превзели градове и селища в северната част на съседната провинция Хама.
Новината идва, след като по-рано през седмицата сирийските бунтовници, които воюват с президента на страната Башар ал-Асад, навлязоха във втория по големина град в страната. Това е най-голямата ескалация на напрежение през последните няколко години.
Повечето държави в света, включително САЩ, смятат "Тахрир аш Шам" за терористична организация. Президентът Башар ал-Асад пък е подкрепян от Иран и "Хизбула", която също е смятана за терористична организация от САЩ.
Руският и иранският външен министър вече изразиха подкрепа за дългогодишния си съюзник - Башар ал-Асад.
Какво се случи досега
Офанзивата на бунтовниците започна на 27 ноември, което накара сирийската армия да затвори всички основни пътища в и извън града.
Рами Абдел Рахман, директор на Сирийската обсерватория, каза пред радио „Фарда“, част от Свободна Европа, че въоръжените бунтовници са се подготвяли за операцията още от септември, но досега Турция е възпрепятствала провеждането ѝ.
В четвъртък Сирийският център за наблюдение на правата на човека съобщи за тежки сблъсъци в Северозападна Сирия. Късно в петък стана ясно, че бунтовниците, водени от ислямското екстремистко движение "Тахрир аш Шам" (ХТС), са поели контрола над "половината от град Алепо".
Базираният във Великобритания център съобщи, че бунтовниците са превзели и десетки градове и села в северната част на страната.
Сирийската армия каза, че се е изтеглила от Алепо и потвърди, че бунтовниците са навлезли в голяма част от града.
В резултат на атаката сирийски и руски военни самолети бомбардираха провинциите Алепо и Идлиб. Въпреки това късно бунтовниците са продължили към съседната провинция Хама, без да срещнат почти никаква съпротива от страна на правителствените сили, пише АП.
Кои са бунтовниците
Бунтовниците се състоят от широк спектър от опозиционни сили - от ислямистки групировки до умерени такива.
Начело е "Тахрир аш Шам" (ХТС). В миналото ХТС е имала връзки с екстремистките групировки "Ал Кайда" и "Ислямска държава", въпреки че според съобщенията много от лидерите са се отделили от тези организации.
Преди това тя е била известна като фронта "Ал Нусра" - клон на "Ал Кайда" в Сирия, смятан за терористична организация от ООН и САЩ.
През май 2018 г. Държавният департамент на САЩ добави и ХТС към списъка си от чуждестранни терористични организации.
Групировката е прекъснала връзките си с "Ал Кайда" и сега управлява в Идлиб, пише Си Ен Ен. При настъплението в Северозападна Сирия към нея са се присъединили групировки, подкрепяни от Турция, и други, които преди това са подкрепяни от САЩ.
Гражданската война в Сирия
Конфликтът в Алепо прекъсва паузата в сирийската гражданска война.
Тя започва през 2011 г. Тогава в страната избухват протести срещу президента Башар ал-Асад, чието семейство управлява Сирия от 1971 г. насам. Те обаче са смазани, заради което започна да се сформира въоръжена опозиция.
Опозиционните сили се състоят от малки групировки, децентрализирани и с различни идеологии, но с обща цел - свалянето на Асад. Те намират подкрепа от различни държави, включително Турция, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, както и от Съединените щати.
На страната на Асад се включват Русия и Иран, както и подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула".
В Сирия обаче започват да навлизат и екстремистки ислямистки организации, включително "Ал Кайда". До 2014 г. те започват да доминират опозицията, а "Ислямска държава" също навлиза в държавата. Опасявайки се, че Сирия ще се превърне в постоянно огнище на тероризъм, международната коалиция, водена от САЩ, се намесва с цел да елиминира групировката, но без да се конфронтира със сирийския режим.
Така Сирийските демократични сили (СДС) - партньор на САЩ, състоящ се от кюрдски бойци, слагат край на териториалното съществуване на "Ислямска държава".
През 2020 г. Русия и Турция се споразумяха за прекратяване на огъня в последната останала под контрола на опозицията провинция Идлиб, като се договориха да създадат коридор за сигурност със съвместни патрули.
Американската армия все още разполага с определен брой войници, разположени в контролираните от кюрдите райони на Сирия.
Според различни данни между 350 000 и 600 000 души са загубили живота си от 2011 г. досега.
прочети още
Източник:
svobodnaevropa.bg
назад към списъка с новини