От създаването си досега дружеството е натрупалo значителен международен опит. Кантората е призната във всички международни юридически справочници като една от най-добрите в България в множество сектори.Два от най-реномираните правни справочника -Chambers and PartnersиLegal 500,многократно класират канторатана първо място и я препоръчват като водеща в областта напроцесуалното представителство.
Дружеството e консултирало редица уважавани клиенти, като един от най-значимите е "Майкрософт Корпопейшън", който два пъти номинира"Георгиев, Тодоров и Ко."за свой най-добър правен консултант извън САЩ. Адвокатите са отлични професионалисти в секторите, в които специализират.
"Георгиев, Тодоров и Ко."е единственият български представител в международната организацияLawyers Associated Worldwide (LAW), която има членове от над сто страни. Кантората е член и на международната мрежаVogel Global Competition Network.Затова тя разполага с достъп до богата информационна мрежа, която дава възможност за контакт с водещи адвокатски кантори по цял свят при спорове с международен елемент.
Представяме "Голямата петорка" на "Георгиев, Тодоров и Ко." доказани професионалисти, избрали правото за своя мисия и призвание - проф. Иван Тодоров - основател и старши съдружник, адв. Николай Лазаров - управляващ съдружник, адв. Александър Пачаманов, адв. Арно Мамасян и адв. Миглена Пенева старши съдружници.
Проф. Иван Тодоров е основател и старши съдружник в Адвокатско дружество "Георгиев, Тодоров и Ко.". Специализира в Университета на Южна Каролина и по-късно придобива статут на почетен гражданин на гр. Колумбия, столицата на Южна Каролина, САЩ. Специализира и в правителствената Association for Overseas Technical Scholarship в Токио. Бил е член и докладчик на комисията по изготвяне на проекта за Административнопроцесуален кодекс. Инициатор и член на работната група, изготвила проект за промени в АПК през 2016-2018 г. През 2022 г. проф. Тодоров е награден от ВАС за значим принос за развитието на законодателството в областта на административното право и процес. Ръководи някои от най-значимите административни процедури в България и съдебните дела, свързани с тях, като приватизацията на БМФ и БТК, лицензирането на втория и третия GSM оператор, националното лицензиране на Нова телевизия, концесиите на Летище Варна и Летище Бургас, приватизацията на NU Boyana Film Studios. Инициирал е шест дела в Конституционния съд и е участвал в успешното водене на едни от най-значимите международни арбитражни дела, както и съдебни дела в чужбина и в Съда на ЕС. Член е на УС на Асоциацията на почетните консули. Независимите международни правни справочници Chambers and Partners и Legal 500 години наред го класират за водещ адвокат. На Иван Тодоров е дадено право на европейски патент за негово изобретение.
СФЕРИ НА ДЕЙНОСТ: Административно право и процес, банково дело, сливания и придобивания, концесии, медицинско и фармацевтично право
Проф. Тодоров, как правото ви привлече и защо му се посветихте?
Правото дава чудесна възможност за съчетаване на богатството на езика с логическото мислене. То въплъщава утвърдените с хилядолетия правила на обществото във всички области.
Колко струва доброто име? Как тежи брандът Адвокатско дружество "Георгиев, Тодоров и Ко."?
Когато си спечелил най-големите за България международни арбитражни дела, това означава, че доказано честно имаш необходимите знания и умения да се справяш и с най-сложните правни проблеми.
Кой е бил най-сложният казус, с който сте се преборили във вашата практика?
Много труден въпрос. Може би най-голямото арбитражно дело за България с присъден интерес от 650 млн. евро, а също и приватизацията на БТК. И в двете работихме с авторитетни американски адвокатски фирми. При приватизацията на БТК се наложи да спечелим последователно 17 дела пред върховните съдилища, за да защитим интересите на клиента си.
Законите са "инструментариумът", с който работите. Какво е качеството на българското законодателство?
За съжаление не е добро. Ще дам само един пример при ЗОП, когато се оспорва обществената поръчка, жалбоподателят няма никаква информация за акта, който оспорва. Как да се защити в такъв случай? Даже някои промени в конституцията не бяха добре обмислени. Имаме и чудесни закони. Такъв е АПК. Благодарение и на него България има най-бързото административно съдебно производство в ЕС. Това е постижение!
Вие сте професор и ако днес консултирате съдебната реформа, кои са неотложните мерки, от които трябва да се започне?
Нещо, което не се предвижда дори в проекта за промени в Закона за съдебната власт да има реални гаранции срещу изтичане на информация при подбора на младши съдии и прокурори, а също и при изпитите за съдии, идващи извън съдебната система. Наложително е тези две групи магистрати да се подбират само с анонимен писмен изпит. Повишаването на съдии и прокурори трябва да бъде основно съобразно процента на потвърдените съдебни актове по съществото на делото, което е един много по-обективен критерий от сегашните.
Текстът е част от бр. 120 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини