Има идеи, за които всички казват, че няма как да се осъществят. Марияна Филипова се захваща с невъзможни според другите неща и намира начин да ги реализира. Такава е идеята ѝ за създаване през 2024 г. на първото в светаУчилище за квантови науки и технологии и нейната мечта е то да бъде българско, с международен обхват. С този проект тя е сред най-успешните участници в програмата "Предприемачи в науката" на Фондация Карол Знание за миналата година.
Марияна Филипова е докторант в областта на квантовите технологии в УниБИТ. Нейна професионална страст са иновативните образователни решения и тя става създател на стартъпа STEALM Academy (Science-Technology-Engineering-Arts-Languages-Mathematics), за което е отличена в Women in Technologies Europe през 2018-а. Носител е на наградата "Неофит Рилски" - най-високото отличие, присъждано в образователната система у нас. Тя е сред 20-те членове на международния екип от 14 държави по света, който ще разработва обучение по квантови компютри за средношколци в периода 2024 2026 г. в Берлин, Германия. Сертифицирана е да преподава английски език в целия свят.
Училище за квантови науки и технологии? Идеята идва от факта, че учениците са родени в бързоразвиващия се свят на изкуствения интелект и квантовите технологии и те трябва да са готови за този нов скок: "Когато правим учебните програми, трябва да си зададем въпроса за миналото или за бъдещето ще подготвяме хората". Според Марияна Филипова България има нуждата от личности, с които всички в страната да се гордеят, че те могат, знаят и правят. Но за да се осъществи това, са нужни финансови средства. Те може да са достъпни с партньорства, единомислие, подкрепа. Марияна не губи кураж, тъй като знае, че никоя голяма идея не е по силите само на един човек. От нейната реализация зависи успехът и самочувствието на цялата нация.
Накъде
Марияна Филипова е отдадена на разработването и прилагането на иновативни концепции за обучение. Тя прави свои програми, различни от всичко, което се практикува в училище. Така се изграждат и формират знанията на децата, които порастват като удовлетворени възрастни. Сега според нея е настъпил моментът за квантовите технологии, макар популяризацията на науката в България не е добре развита. Такъв подход ще даде нов поглед на младите хора и ще ги вдъхнови да се борят за по-високи резултати.
В крак с промяната
Какво са квантовите науки и технологии? Това е науката на студентите и малките частици, както и на кюбитите вместо битове, отвръща Марияна.Според нея скоро ще сме свидетели на солидното им прилагане в банковия и финансовия сектор, което ще е от ключово значение за сигурността. Подрастващите ще се запознават с правилата в квантовата физика и с квантовите компютри, за да са в крак с промяната. Специалистите по човешки ресурси също ще трябва да са в състояние на откликнат на тази необходимост от добре подготвени хора. Вече има покани от няколко училища в страната Марияна Филипова заедно с нейни ученици да им гостуват. За това също е нужно финансиране, но пък си заслужава, тъй като няма нищо по-вдъхновяващо от това деца да учат деца. Подобно силно преживяване става стимул за тях да се насочат към науката.
Академия на знанието
STEALM Academy се финансира основно от родителите на учениците. Високите постижения на деца, преминали през тази академия, амбицира и други родители да запишат своите деца в нея. Само за година и половина възпитаниците започват да превъзхождат съучениците си и гонят едно ниво своето, което е високо международно. В Академията има например курсове по театър на чужд език, често в тяхното съдържание е застъпено знание от STEALM. Изучават предприемачество и решаване на проблеми, като в този курс изучават дори блокчейн и умни договори. В курса по квантови компютри и технологии са имали среща с ученици от седем държави и заедно са дискутирали теми от детективството и киберсигурността, квантовата комуникация и криптографията. Те вече знаят, че съвременният детектив се различава от предшествениците си в професията, тъй като компютрите и новите технологии се използват и с престъпни цели. Канят присъствено и онлайн вдъхновяващи личности. Обученията чрез преживяване са отличен способ. Мнемоника и сугестопедични похвати се използват, за да става трудната материя разбираема. Учениците на тази академия вече шеста година са световни шампиони по дебати на английски език. Тези постижения се ценят при прием в световните университети, които търсят новите лидери в познанието.
Готови за новото време
Всички ученици от STEALM Academy очакват създаването на Училището за квантови науки и технологии. Те ще живеят в много бързо променяща се среда и отсега се учат да живеят без стрес в подобна динамика. Ученето през целия живот ще е характерно за времето оттук насетне. В лицето на Марияна Филипова те виждат как се реализира всичко онова, на което ги учи: в момента самата тя придобива седмото си образование по квантови технологии, поради следващата новост, която е на фокус в онова, което преподава.
Хоризонт
Денонощието има само 24 часа. Как тя успява? С добра организация, която от малки и нейните ученици "попиват". Марияна Филипова вярва, че всеки е голям, колкото са големи мечтите му. Нейните мечти с всяка година стават все по-големи и се отварят нови хоризонти, към които заедно с учениците и съмишлениците си да се стремят да достигнат. Засега двете най-важни направления са квантовите технологии и изкуственият интелект, те ще се развиват и ще навлязат във всички сфери. На пазара ще се появяват нови професии и ще е необходимо хората да ги усвояват. Квантовите компютри ще дадат решения на много нерешени до момента задачи. Ще се мисли и за превенция срещу злоупотреби. Когато добре познаваме технологиите и се придържаме към етиката на тяхното използване, те не са заплаха за хората, убедена е Марияна. Новостите навлизат с висока скорост и не са отложени за някъде напред в бъдещето. Затова е добре бизнесът своевременно да подаде ръка при създаването на Училището за квантови науки и технологии. "Науката дава тласък на развитието. Създаваме квантовото бъдеще, не стойте настрана от него", призовава Марияна Филипова.
Текстът е част от бр. 119 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини