Софийската улица "Пиротска" е изпълнена с магазини, хора, заведения, градски транспорт. На пръв поглед изглежда, че там всичко се случва на бързи обороти. В една малка и не много популярна пряка на авенюто обаче животът е забавил темп. Всичко се случва по-бавно, по-спокойно, а атмосферата е някак по-уютна. Причината за това е малката работилница на Ирена Бучкова.
На входната врата ни посреща дъга от цветове, трепетът и любовта, с която е създадено това магично кътче, се усеща още на завоя към ул. "Братя Миладинови".
Едва ли има българин, който не знае какво е стан", казва Ирена Бучкова.
Но все по-малко са хората, които пазят традициите живи. Въпреки че не е от занаятчийско семейство, Ирена решава, че ще се заеме с нелеката задача да предаде знанията си на колко се може повече хора.
Как започва всичко?
Ирена завършва финанси, но животът ѝ така се стича, че преди пет години се влюбва в тъкачеството и се впуска в неговия необятен свят, решена да вземе всичко, което цветовете и вълната ѝ дават но и готова да предаде всички свои знания напред.
Свързах се с майстора, от когото научих занаята, и отидох в неговото ателие. В момента, в който седнах на стана, вече знаех, че искам с това да се занимавам", разказва Ирена пред Economic.bg
Така през 2020 г. Ирена събира смелост да създаде своето кътче за "лекуване на душата". И Тъкачница "Баргеница" отваря врати.
За мен тъкането е лекуване. Това е вътрешен процес, имам тази силна потребност", казва тя.
Години наред Ирена се занимава и с астрология. Според нея двете начинания астрологията и тъкачеството имат много общо. И чрез силата на цветовете и съчетанието на естествените материали човек може да намери пътя към себе си.
Да цениш, но и подкрепяш ръчния труд
Ирена предава своя занаят на всеки, почукал на нейната врата и поискал да се докосне до тъкането. Тя дава уроци от 2021 г. и през годините десетки хора са преминали през нейните станове. Но истината е, че голяма част от хората не успяват да оценят напълно какво влагат от себе си творците, за да виждат тези красоти.
Имаме все още да растем като нация в тази посока. Когато харесвам един творец, аз купувам от него и го подпомагам. И това е начинът да се запази традицията. Повечето хора идват тук и харесват всичко. Но казват просто: "Браво, страхотно е", споделя Ирена.
Тя казва още, че за да успява да поддържа жива Тъкачницата, работи на още едно място. Но всички трудности, през които преминава, не я отказват. И тя е твърдо решена да продължи да предава знанията си и да запази традицията.
Мисля, че хората имат нужда да се върнат към корените си. Затова в последните години започна да се цени малко повече ръчният труд и занаятчийските творения", казва Ирена.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини