Златото се използва като разплащателно средство от хиляди години. Първите форми на използването му във вид на монети се появяват през VII в. пр.н.е. в Лидия, днешна Турция. Те са изглеждали по-скоро като златни топки с изображения на животни и владетели от региона.
В продължение на 2600 години, с развитието на технологиите се развиват и златните монети. Те стават все по-сложни, с детайлни изображения и предпазни средства срещу фалшифициране.
Днешните инвестиционни монети са много по-трудни за фалшифициране от тези отпреди сто години. За тези хиляди години се преминава от каменните преси до лазерното гравиране, а концентрацията на чисто злато в монетите достигна най-високите възможни нива.
Но първо нека разгледаме как определяме дали една златнаинвестиционна монетае такава.
Определение за инвестиционни златни монети
Съществува набор от международни разпоредби, които определят кои монети се считат за инвестиционни продукти и кои не. За да бъде една монета инвестиционен инструмент, тя трябва:
да е произведена след 1800 г.;
да е изработена от поне 90% чисто злато;
да е била или да бъде законно платежно средство в емитиращата държава;
да има крайна цена, не по-висока от 80% от цената на съдържащото се в нея злато.
Тези мерки имат своята логика. Монетите, произведени преди 1800 г., се смятат за част от историческата съкровищница на емитиращата държава и се търгуват само въз основа на определени документи.
Минималното съдържание на 90% чисто злато е определено благодарение на общоевропейския стандарт през втората половина на XIX век. Това се случва по време на съществуването на Латинския паричен съюз, предшественик на еврозоната. Тогава държави като Франция, Швейцария, Италия и др. вземат решение за стандарт за монетите, произвеждани с цел улесняване на трансакциите между държавите. Това довежда до създаването на милиони монети в цяла Европа с 90% съдържание на злато, което представлява 21.6 карата.
Ако цената на златна монета надвишава цената на златното съдържание с повече от 80%, продавачът е длъжен да начисли данък върху добавената стойност. Инвестиционното злато не подлежи на облагане с ДДС в Европейския съюз. Така монетата вече няма да следва плътно международната цена на златото, поради което не може да бъде инвестиционен продукт.
Но тези монети също така се разделят на две категории.
1. Исторически златни монети
При историческите златни монети става въпрос главно за монети, които са били използвани при ежедневни транзакции. Преди около сто години златните монети са се използвали за закупуване на различни стоки и услуги.
Съществуват обаче и златни монети, които се считат за исторически, въпреки че се произвеждат днес. Става дума за южноафриканския Кругеранд и монетите American Eagle. Причината, поради която те се считат за исторически монети, се крие в съдържанието на чисто злато в тях. За разлика от съвременните монети, те са изработени от 22-каратово злато, или 91.7% чистота.
2. Съвременните златни монети
Съвременните златни монети са изработени от 24-каратово чисто злато. Най-често то се описва като .9999 или .99999 злато, като последното е най-чистото злато, което можем да произведем. Никога няма да видим злато, описано като 100% чисто, тъй като е труден за добиване и рафиниране метал и винаги ще има определен процент примеси.
Съвременните монети, които са 24-каратови, изискват много повече грижи в сравнение с историческите монети. Те се доставят в пластмасови капсули или тубуси (ако става дума за поръчки на десетки монети), именно за да бъдат предпазени от евентуални драскотини или повреди.
Сертификати за автентичност мит
Когато става въпрос за сертифициране на златни монети, е важно да се помни, че само монетният двор, който е произвел въпросната монета, има право да издава документи, удостоверяващи автентичността. Никой търговец на благородни метали няма такива правомощия.
Важно е също така да се отбележи, че монетите нямат сериен номер. По този начин не е възможно да се припише документ към монета, тъй като няма сигурност, че документът ще удостовери точно вашата монетата.
Поради тези причини международният стандарт изисква монетите да бъдат проверявани за техните физически характеристики. С други думи, препоръчва се да се проверяват теглото, дебелината, диаметърът и детайлите на всяка закупена монета.
Всички тези характеристики могат да бъдат намерени на уебсайта на монетния двор и те трябва да съвпадат точно, особено в случая на съвременните монети. Историческите монети, които са били употребявани в миналото, допускат леки отклонения от каталожните характеристики.
Единствените монети, които притежават сертификат, са тези от Канадския монетен двор монета Канадски кленов лист, серия "Зовът на дивото".
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини