След първите месеци от шока, който пандемията предизвика в самото ѝ начало през 2020, настъпи бум в дигитализацията на всичко, поради което търсенето на кадри в индустрията направо "избухна". Нещата стигнаха до нива на заплатите "напиши ми едно число". Компаниите имаха много бизнес и единствената им спирачка беше достъпът до талант.
Още в края на 2022-а нарастването на лихвите доведе до по-малко инвестиции в стартъпи. Преди това никой не се вглеждаше в разходите и печалбата, но сега инвеститорите пренасочиха фокуса и започнаха да се интересуват от реалните им резултати. Така
инвестиционният пейзаж
се промени. Търсенето на хора започна да затихва. Другият голям фактор са войните, които донесоха несигурност навсякъде. През 2022 г. големи технологични компании в САЩ предприеха уволнения, но това не повлия на безработицата, защото по-малките компании, които преди това не можеха да си намерят специалисти, сега вече го направиха.
Българският IT сектор е свързан с глобалния пазар, индустрията е експортно ориентирана, като между 6 и 12 месеца отнема глобалните тенденции да станат факт и в България. През лятото на 2022 г. започна намаляване на общия брой отворени позиции на пазара в страната. Тогава при нас имаше над 7 хил. публикувани обяви сега те са около 2 хил. И това е тенденция за целия IT пазар в България, като намаленият брой позиции не е следствие от навлизането на изкуствения интелект (AI), тъй като все още са малко компаниите, които пълноценно го използват. Просто
екипите стават по-ефективни
и вземат повече проекти. Ефектът на AI ще се усети след две години. Според международни доклади бурното му навлизане ще ускори дигитализацията и в тази трансформация към икономика, движена от AI, има много работа за програмистите.
През тази година очаквам да стигнем стабилно дъно, като се запази сегашното ниво на обяви за работа. Ако има раздвижване, то най-вероятно ще е през последните месеци на тази година. Разбира се, има оптимисти, но и по-големи песимисти от мен, които смятат, че раздвижването ще настъпи чак след две години. На Запад вече се наблюдават първите прояви, които свидетелстват, че тенденцията започва да се обръща.
Стартъпите и компаниите, които развиват бизнес, зависим от външно финансиране, в момента страдат, тъй като фондовете за рисков капитал са по-предпазливи. Изключение са фирмите, занимаващи се с киберсигурност, и особено с AI, който навлиза с голяма скорост. По-добре
да си част от AI вълната
отколкото да си заравяш главата в пясъка в очакване тя да отмине. Разместват се пластове в сектора, поради което отново ще дойде момент да се търсят хора.
През 2022 г. имаше много придобивания на български компании от чуждестранни играчи. Войната в Украйна е един от основните фактори, тласналикъм това. Мотив е, че редица организации са взели проекти, които не са в състояние да изпълнят, и най-лесният начин това да стане, е като се придобие работещ бизнес, който може да помогне за бързото им изпълнение. През 2023-а подобен тип сделки намаляха. Сега страдат фирми, които нямат изграден добър екип за продажби и им липсва ноу-хау как да продават, тъй като досега основно са работили за малко на брой големи клиенти. Ако един от тях се оттегли от партньорството, те не знаят как да намерят нов.
В момента в IT индустрията има компании, на които им се налага да освобождават хора. Но те не са много. Има обаче и такива, които се възползват от това затишие,
за да пораснат повече
Някои решават, че сега е моментът да навлязат в България.
Сега е моментът всеки бизнес да преосмисли своята печеливша стратегия, съобразена с новите реалности и дългосрочните възможности, които те ще съзрат. Който гледа дългосрочно, той продължава да се грижи за основите на своята дейност. Това ще им позволи да реагират бързо, когато икономиката отново започне да расте и търсенето на обучени хора отново се върне на дневен ред.
Тиражира се информацията, че сега е невъзможно да се намери работа в IT компания, но това не е вярно. За хора с опит все още има по-голямо търсене, отколкото предлагане. В момента
за хората без никакъв опит
в индустрията е трудно да намерят своята първа работа. Но като цяло се промени разговорът за заплатите, индексацията им не става с предишните темпове, а върви по-умерено. Не може да влезеш в компаниите със силно надценена заплата, без нужния опит, както се случваше през 2021 г.
С охлаждането на IT пазара в момента има риск някои от младите хора да се преориентират към обучение за други професии и когато след 2-3 години IT пазарът отново започне усилено да търси хора, да има големи трудности за намирането. Знанията и уменията в технологичната сфера за дълъг период напред ще са определящи. Ще има големи промени, вървим към свят, в който
технологиите ще имат все по-важно място
и някой ще трябва да ги създава и развива. Все още не сме там, където те сами се създават.
Говоренето в последно време създаде впечатление, че IT секторът е в сериозна криза, което не отговаря на реалността. През миналата година по данни на БАСКОМ растежът е над 12%, като очакванията за 2024 г. са отново да има ръст, макар и малко по-малък. Фактите са, че индустрията расте и не спира да расте.
Тази индустрия успя да изгради свой достоен облик в България, работи се по проекти с все по-голяма добавена стойност. Тук се създава ноу-хау, което отговаря на различни нужди в многообразието от интернационални клиенти. В страната се създават и екипи, които умеят да изграждат продукти. Натрупването на подобен род знания спомага за възникването на все повече продуктови компании, които работят при по-висока добавена стойност.
Голямата възможност
в тази ситуация е да привлечем повече компании, които да отворят свои офиси в България. Като технологична дестинация тук сме по-евтини от Западна Европа и САЩ, а вършим работа на много високо ниво. Българскиятинститут"ИНСАЙТ" е инициатива, която допринася нашата страна да става все по-привлекателна технологична дестинация, в която се разработват иновации от световен ранг. Ако като държава и като икономика успеем да покажем, че умеем да създаваме и да развиваме значими иновации, това ще е върхът на пирамидата в технологичния сектор. Когато имаме такава компетентност, финансирането ще идва с още по-голяма лекота и цялата ни икономика ще се ускори.
Текстът е част от бр. 119 на сп. "Икономика". Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини