Въпреки множеството негативни сигнали отвън и прогнозите на икономисти, че тенденциите няма как да не се пренесат у нас,представители на агенции за недвижими имоти, банки, инвеститори продължават да твърдят, че няма нищо, което да засегмне имотния сектор в България.
Миналата седмица в София се проведе един от най-големите жилищни форуми Residential Forum 2024, който се организира от "Градът Медия Груп". На него присъстваха представители на някои от най-големите агенции за недвижими имоти, голяма част от инвеститорите в сектора, както и банкери. От техните изказвания може да се направят няколко извода: няма "балон" на пазара на имоти; парцелите свършват, а нуждата от нови имоти в София се увеличава. Техният съвет е: "купувайте, купувайте и пак купувайте".
Този съвет идва на фона на осезаемо падащите сделки с имоти през миналата година, които отчита Агенцията по вписванията, както и данните на Националния статистически институт (НСИ) за спад в цените през последното тримесечие на 2023 г.
НСИ отчете спад при цените на жилищата в София и Пловдив
Всичко това, според бранша, е представено грешно от медиите и като че ли именно ние, медиите, внасяме смут в пазара, който иначе е стабилен. Това е обвинение, което не за първи път се отправя от страна на брокери и консултанти към средствата за масова комуникация.
Всичко е наред, купувайте
Все пак агенциите не могат напълно да си затворят очите за случващото се и признават, че купувачите на жилища вече не са толкова ентусиазирани и не бързат с покупките анализират и правят повече проучвания.
Търсенето, което беше по-слабо през последните две тримесечия на миналата година, вече го няма. Отчитаме събуждане на купувачите. Очакванията, които ни създадоха медиите (бел. ред. за спад и крах на пазара), като че ли лека-полека останаха на заден план", каза Ивайло Митев, управител на Idea Home.
Политически нестабилната ситуация,оказва се, също влияе на жилищния пазар. Но според брокерите вече хората са свикнали и няма място за притеснение от страна на бранша.
"Миналите политически кризи телефоните залъкваха, но вече хората свикнаха. Динамиката е много голяма. Отчитаме дори нещо невиждано на нашия пазар до момента покупка на къща в затворени комплекси на етап, в който дори още няма разрешително", споделя Невена Стоянова, управляващ директор, Luximmo.
Банките в България също са на мнение, че има перфектни условия за развитие на жилищен пазар и няма дори наченки на "балон".
Перспективите пред жилищния пазар в България през 2024 г. според Георги Георгиев, директор "Оценка и валидация на обезпеченията", Банка ДСК са позитивни. Според него и макроикономическата среда е добра, и банковият сектор е стабилен.
Парцелите свършват", казва от своя странаМирослав Тошкин, управляващ съдружник и съосновател на MD Capital.
Всъщност той имаше предвид, че по-желаните места за строителство и покупка на имот в София на юг от "Орлов мост" вече са дефицит. И даде за пример търг за парцел, при който деветима инвеститори са наддавали едновременно вследствие, на което цената се е повишила с 250%.
В тази връзка всички участници в дискусията се обединиха около мнението, че с подобряване на предлаганите продукти, липсата на готови нови жилищни единици и предстоящите изисквания за зелен преход, които ще се отразя и в сектор "Строителство" цените ще продължават да растат.
Чу се дори и една нестандартна теза, че с приемането на еврото България ще привлече вниманието на фондовете.
Тяхната цел е да купят една цяла сграда. По този начин се намалява предлагаенто на жилища, което ще увеличи още повече цените", каза Тома Стайков,основател, Delta 3 Real Estate TM и фондация "Делта Анализи”.
Според него по този начин българският жилищен пазар ще заприлича много на американския, където хората масово живеят под наем, защото не могат да си позволят покупка на жилище.
Панелните блокове
Темата с живота на панелните блокове в София отново излезе на дневен ред покрай липсата на парцели за ново строителство и подобряването на качеството на предлаганите имоти. През годините сме чували всякакви мнения и предложения за живота на старите панелни кооперации, които представляват много голям процент от сградния фонд на София.
По време на тазседмичния форум се повдигна въпросът и за цената на панелните жилища, че в някои случаи тя е изравнена с новото строителство. А обяснението на бранша е липсата на готов жилищен продукт.
Подкаст | Кога е краят на живота на панелните блокове в България?
Чуха се и мнения, че хората харесват този тип строителство заради вече изградените общности.
Хората продължават да живеят в панелни блокове, защото са създали своя общонст. Другото, заради което не ги напускат, е пространството. И в бъдеще може би е по-добре новото строителство да се регулира по-добре и да има по-добро отстояние. Да, нека е високо строителство, но да има въздух", каза Христо Ангелков, управляващ партньор, Bulgaria Sotheby’s International Realty
В крайна сметка е невъзможно тези блокове да бъдат съборени, защото няма ресурс, с който хората да бъдат обезщетени. Затова единственото, което може да бъде направено, е да се удължи техният живот чрез саниране и подобряване на обкръжаващата среда с цел подобряване на градската инфраструктура.
Жилищният пазар винаги е бил интересна и гореща тема, но прави особено впечатление, че в моменти, когато икономиката е несигурна и хората не влагат толкова смело парите си в покупка на имот, от сектора се опитват да ни убедят, че всичко е наред и сега, и само сега трябва да купим жилище, защото утре вече ще е късно.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини