Петролът поскъпва втора поредна сесия, след като намаляването на запасите от суров петрол в Съединените щати се оказа по-голямо от очакваното. Това засили настроенията за търсенето при най-големия потребител на петрол в света, пише Reuters.
Фючърсите на суровия петрол Брент се повишиха с 0.3% до 77.85 долара за барел към 10.00 ч. българско време, докато фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се покачиха с 0.4% до 72.51 долара за барел.
Петролът поскъпна с около 2% предходната сесия заради опасения за доставките след съобщения за прекъсване на добива в Либия и продължаващото регионално напрежение заради войната Израел Газа. Въпреки това търговската седмица започна със спад от над 3% в понеделник.
Подновените атаки срещу корабите в Червено море от йеменската милиция "Хути" в подкрепа на палестинците във вторник и потенциалните прекъсвания на потоците от петролни танкери в района също подкрепиха цените.
Цените на петрола все още се движат в нисък диапазон, но инвеститорите, които държат дълги позиции, доминират настроението на пазара точно в този момент", казаха анализатори от Haitong Futures, имайки предвид инвеститорите, които купуват фючърси в очакване на покачващи се цени.
"Спадът на запасите миналата седмица може да е по-скоро сезонна промяна, но помага за облекчаване на натиска върху цените на петрола", казаха те.
Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с 5.2 милиона барела през седмицата, приключила на 5 януари, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. За сравнение, прогнозите на анализаторите бяха за увеличение със 700 000 барела в проучване на Reuters.
Запасите от бензин обаче са нараснали с 4.9 милиона барела, докато запасите от дестилат са нараснали с 6.9 милиона барела, повече от очакваното увеличение с 2.5 милиона барела бензин и 2.4 милиона барела дестилат.
Данните на Администрация за енергийна информация (EIA), статистическото звено на Министерството на енергетиката на САЩ, трябва да бъдат публикувани в сряда.
EIA заяви във вторник, че очаква световното потребление на течни горива да нарасне с 1.4 милиона барела на ден през 2024 г. в сравнение с ръст от 1.9 милиона барела през 2023 г. Ръстът ще бъде по-нисък поради по-слабата китайска икономика, повишаване на ефективността на автомобилния парк, и край на свързания с пандемията растеж през 2023 г.
прочети още
Източник:
economic.bg
назад към списъка с новини